Rezultate te kerkimit per termin: +Doktor +Zhivago +N

Meta: total 35 / total_found 35 / time 0.000 / keyword[0] doktor / docs[0] 6822 / hits[0] 10574 / keyword[1] zhivago / docs[1] 41 / hits[1] 129 /
Kur CIA dashuronte një libër dashurie
  • 2017-06-21

Kur CIA dashuronte një libër dashurie

57 vjetori i vdekjes së Boris Pastërnak rikthen leximet e Doktor Zhivagos Doktor Zhivago nuk është vetëm një libër I bukur për dashurinë, por një libër që vazhdon të emancipojë shoqëri. Në 57 vjetorin e ndarjes nga jeta të Boris Pastërnak, botuesit e këtij romani në të gjithë b

No Pic available
  • 2017-02-23

Çfarë ka ndodhur më 23 shkurt?

303 – Perandori romak Diokleciani urdhëron përndjekjen e të krishterëve në përgjithësi – së shpejti, Konstandini do të bëhej perandor dhe do ta mbështeste krishterimin. Diokleciani (245 – 312 ) ishte ilir nga fisi i njohur i dalmatëve. Duke shërbyer në radhët e ushtr

Çfarë ka ndodhur më 5 shtator?
  • 2016-09-05

Çfarë ka ndodhur më 5 shtator?

1793 – Kuvendi i dalë nga Revolucioni Francez – i cili rrëzoi monarkinë – shënon fillimin e mbretërimit të terrorit. Me Robespierrin në krye të Komitetit për Sigurim Publik, më shumë se 300 mijë vetë u arrestuan dhe 17 mijë të tjerë u ekzekutuan brenda disa muajve.

Nobeli i Kadaresë dhe historia  e Pasternakut dhe Shollohovit
  • 2016-08-13

Nobeli i Kadaresë dhe historia e Pasternakut dhe Shollohovit

Nga Skifter Këlliçi Lidhja e shkrimtarëve të Bashkimit Sovjetik letër akademisë suedeze: Mos ia jepni Nobelin Pastermakut, por Shollohovit Po vijnë ditët e para të tetorit që në botën shkencore dhe letrare shënojnë ngjarje shumë të rëndësishme-dhënien e Çmimit Nobel. Ndër kandi

Nuk ua merr mendja sa këngë ka kënduar Sabri Fejzullahu në karrierën e tij
  • 2016-03-26

Nuk ua merr mendja sa këngë ka kënduar Sabri Fejzullahu në karrierën e tij

Transmetuar më 26.03.2016 - 14:33 “Në 50 vite karrierë, nuk kam pushuar një ditë dhe kam kënduar 998 këngë që janë të gjitha të miat”. Kjo ka qenë deklarata e bujshme që ka bërë në emisionin â

Aty ku gjejmë dashurinë
  • 2016-01-18

Aty ku gjejmë dashurinë

“Saras” / Dhjetë rrëfimet më të bukura të dashurisë së të gjitha kohërave. Nga “Ana Karenina” te “Doktor Zhivago”, vijnë historitë fatale të librave që vazhdojnë të jenë më të lexuarat sot … Ato mund të shkrijnë zemrën tuaj,

Ja personalitet e mëdha që bota i humbi në 2015
  • 2016-01-02

Ja personalitet e mëdha që bota i humbi në 2015

Vit krizash e lufte, por edhe humbjesh të mëdha në personalitete. I tillë ishte viti 2015. Aktorët Omar Sharif e Leonard Nimoy, këngëtari Demis Roussos e të tjerë ishin disa nga humbjet e mëdha. JANAR Datë 3: EDWARD BROOKE, 95 vjeç, senat