Rezultate te kerkimit per termin: +Doktor +Zhivagos

Meta: total 17 / total_found 17 / time 0.000 / keyword[0] doktor / docs[0] 6822 / hits[0] 10574 / keyword[1] zhivagos / docs[1] 17 / hits[1] 33 /
Kur CIA dashuronte një libër dashurie
  • 2017-06-21

Kur CIA dashuronte një libër dashurie

57 vjetori i vdekjes së Boris Pastërnak rikthen leximet e Doktor Zhivagos Doktor Zhivago nuk është vetëm një libër I bukur për dashurinë, por një libër që vazhdon të emancipojë shoqëri. Në 57 vjetorin e ndarjes nga jeta të Boris Pastërnak, botuesit e këtij romani në të gjithë b

Nobeli i Kadaresë dhe historia  e Pasternakut dhe Shollohovit
  • 2016-08-13

Nobeli i Kadaresë dhe historia e Pasternakut dhe Shollohovit

Nga Skifter Këlliçi Lidhja e shkrimtarëve të Bashkimit Sovjetik letër akademisë suedeze: Mos ia jepni Nobelin Pastermakut, por Shollohovit Po vijnë ditët e para të tetorit që në botën shkencore dhe letrare shënojnë ngjarje shumë të rëndësishme-dhënien e Çmimit Nobel. Ndër kandi

Gratë tragjike të letërsisë
  • 2016-03-07

Gratë tragjike të letërsisë

(Rreth romanit Gurit të varrit ia rrëfej të Agron Tufës) ARTA MARKU Atyre me siguri nuk duhej tu kish shkuar në mendje qysh në krye të herës. E cili shkrimtar, teksa shkruan, e ka hallin te fama e personazheve të tij? Cili shkrimtar bëhet merak për gjurmët që do të lënë personazhet,

Grate tragjike te letersise
  • 2016-03-07

Grate tragjike te letersise

Transmetuar me 07032016 - 0654 Rreth romanit Gurit te varrit ia rrefej te Agron Tufesbr br Nga Arta Markubr br Atyre me siguri nuk duhej tu kish shkuar ne mendje qysh ne krye te heres E cili shkrimtar teksa shkruan e ka hallin te

Xhamilja ose puropoetika
  • 2016-01-18

Xhamilja ose puropoetika

Dashuria në letërsi, një megatemë komplekse apo aq e thjeshtë dhe e kapshme siç na e rrëfen shkrimtari kirgizian, Xhingis Aitmatov, me novelën e tij “Xhamilja”! Xhemal AHMETI “Betohem, është historia e dashurisë më e bukura në botë.” Kjo fjali e poetit fran

fare po ndodh perreth arsimit universitar privat
  • 2015-11-11

fare po ndodh perreth arsimit universitar privat

Transmetuar me 11112015 - 1234 PUBLICITET Nga Artan Fugabr br Jo ne auditore se ato nuk i di por ne shfaqjen publike ate qe me paraqitet si qytetarbr 1 Me forcen e shtetit disa nga konkurrentet kryesore ne tregun privat u h

Për motrën e vogël Kajtazi
  • 2015-08-19

Për motrën e vogël Kajtazi

Nga Artan Fuga Po, po, sigurisht qe kemi probleme sociale ne familje, pse fshatin qe duket do te na tregoni me kallauz?, sigurisht duhen trajtuar, por ato nuk mund te trajtohen si ne mbledhjet e Frontit demokratik, apo me fushata si ato kunder doktor Zhivagos, per te trajtuar ato nuk duhet te sa