Rezultate te kerkimit per termin: +Dollma

Meta: total 17 / total_found 17 / time 0.000 / keyword[0] dollma / docs[0] 17 / hits[0] 17 /
No Pic available
  • 2016-10-25

Shqiptarja që tregon historinë e Turqisë për turistët

Të tregosh historinë e Turqisë si një shqiptare,  tingëllon këndshëm për Lindita Qevanin. Lindita është një nga shqiptaret (lindur në Urë-Vajgurore), që ka zgjedhur të jetojë në Stamboll (Turqi) prej më shumë se  22 vitesh dhe që pasion të saj ka tregimin e historisë turke s

No Pic available
  • 2016-08-04

Një monografi për Fushën e Arbnit

Manushe Caka. "Komuna Bubq ndër burime historike". Enti Botues "Gjergj Fishta", Lezhë, 2016. 155 f. ISBN 5382281061235 Manushe Caka, nga fshati Mallkuç i Krujës, në librin e saj "Komuna Bubq ndër burime historike", sjell në vëmendje një vështrim historik mbi ish-komunën e Bubqit (t

Le të përmbytet Dibra!
  • 2016-03-30

Le të përmbytet Dibra!

ADEM BUNGURI Në një artikull të më parshëm, kemi shprehur reagimin tonë kundër planeve për ndërtimin e HEC të Skavicës, i cili plotësohet edhe me argumentet e mëposhtme: PËR ARSYE HISTORIKE Është theksuar shumë kohë më parë roli i rëndësishëm i Dibrës dhe kontributi i saj

Violonçelisti Joel Blido dhe pianisti Marin Gjollma çelin Festivalin e Dhjetë Ndërkombëtar të Muzikës së Dhomës
  • 2015-07-03

Violonçelisti Joel Blido dhe pianisti Marin Gjollma çelin Festivalin e Dhjetë Ndërkombëtar të Muzikës së Dhomës

TIRANË, 2 Korrik / ATSH / - Festivali Ndërkombëtar i Muzikës së Dhomës do të hapë siparin e veprimtarive verore të këtij viti në qytetin e Durrësit.Edicioni i 10-të jubilar do të zhvillohet në ambjentet e Muzeut Arkeologjik nga datat 4 deri më 12 korrik 2015.Dhe pikërisht të shtun

Petrit Selimi, nga koncertet e 50 Cent-it deri tek diplomacia digjitale
  • 2014-12-06

Petrit Selimi, nga koncertet e 50 Cent-it deri tek diplomacia digjitale

Kur bashkëmoshatarët e mbajtën mbrëmjen e gjysmë-maturës në fillim të viteve të 90-ta, Petrit Selimi nuk ishte present derisa festonin klasa e tij e shkollës së kryeqytetit “Faik Konica”. Shkollën e kishin mbyllë serbë

Veliaj në “Njerëz në Fokus”: Dorëhiqem nëse PD vërteton akuzat se, dasma ime preku buxhetin
  • 2014-09-15

Veliaj në “Njerëz në Fokus”: Dorëhiqem nëse PD vërteton akuzat se, dasma ime preku buxhetin

TIRANË-Cfarë ka ndryshuar gjatë një vititme z Erjon Veliaj në krye të dikasterit të Mirqënies? Si i pergjigjet ai, akuzave te PD për dasmën e tij? Por arsimi profesional, si po ecën projekti i ministrisë, po fëmijët në nevojë? Për të gjitha këto, ministri Veliaj foli sot në emisi

Shqiperia ime Kruja
  • 2014-08-15

Shqiperia ime Kruja

E pozicionuar në 600 metra lartësi në shpatin e malit që ka emrin e saj, gjendet Kruja, një qytet i vogël, por i pasur në histori, objekte të trashëgimisë kulturore e i rrethuar nga bukuri natyrore. Ky vend, sipas historianëve ësht