Rezultate te kerkimit per termin: +Don +Carlos

Total: 45
No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:01.472Z

Don Carlos ne TKOB

Opera e Verdit, “Don Carlos”, është premiera absolute që u shfaq në skenën e TKOB. Kompozitori italian zgjodhi veprën e poetit dhe dramaturgut gjerman Friedrich Schiller, duke modifikuar një pjesë të saj në versionin pë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:01.394Z

Don Carlos sonte ne T.O.B.

Vlerat e vepres vendi qe ze ne historikun e muzikes operistike dhe ambicia e Teatrit te Operes per te rritur cilesine e veprave qe shfaq sjellin sonte ne Tirane operen Don Carlos 1867 me muzike te Xhuzepe Verdit libret te Camille du Locle dhe Joseph Mry bazuar ne vepren Don Carlos Trashegimtari i Sp

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:01.517Z

“Don Carlos”, suksesi i takon potencës mashkullore

SHKRUAN: Aida Tuci 25-05-2011 11:42“Don Carlos”, një vepër muzikalisht e paarritshme, siç e cilësoi vetë mjeshtri italian Gianluca Matinenghi, arriti të përcillte mbrëmë në skenën e Teatrit të Operas dhe Baletit atmosferën e viteve 1568, atëherë kur nënshkruhej traktati i paqes

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:00.950Z

Tenorët italianë sjellin “Don Carlos”-in e Verdit në TKOB

SHKRUAN: Aida Tuci 19-05-2011 11:40Me “Don Carlos” Verdi iu qas për të katërtën dhe të fundit herë një drame të Shilerit, poetit që ndan me Hygonë dhe Shekspirin vendin e parë mes autorëve më të pëlqyer të kompozitorit. Verdi iu përmbajt shumë shpirtit dramatik shilerian, meg

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:00.963Z

Opera “Don Carlos” premierë në TKOB

Në operën me pesë akte, që do të vijë me regji të Nikolin Gurakuqit, janë përzgjedhur për të interpretuar më shumë artistë të huaj. Përveç solistes Sonila Baboçi, protagoniste në rolin e Elisabetës, artistët e tjerë shqiptarë kanë role dytësore. Të huaj janë përzgjedhur e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:00.945Z

Don Carlos, opera politike e Verdit, premierë në Tiranë

bas-baritoni, Victor Garcia Sierra, qe do te luaje rolin e Filipit II Edhe në tragjeditë më të mëdha të dashurisë, Verdi kishte ditur të fuste nuanca politike ose klasore.Pushteti, opinioni, apo diferencat sociale çonin gjithnjë në tragjedi. Nuk ka funde të lumtura, pavarësisht nëse fl

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:45.853Z

Mbreti i Spanjës Juan Carlos lë fronin pas 40 vitesh, do zëvendësohet nga i biri

Mbreti i Spanjës, don Juan Carlos, ka dhënë dorëheqjen. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri i këtij vendi, Mariano Rajoy. Monarku ka disa vite që nuk gëzon një gjendje të mirë shëndetësore dhe kishte kohë që po mendonte tia kalonte fronin djalit të tij, princit Felipe. Madhëria

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama