Rezultate te kerkimit per termin: +Don +Kishoti

Meta: total 405 / total_found 405 / time 0.000 / keyword[0] don / docs[0] 5859 / hits[0] 8849 / keyword[1] kishoti / docs[1] 407 / hits[1] 662 /
Eqrem Çabej: Fan Noli ka diçka demonike në
  • 2019-02-01

Eqrem Çabej: Fan Noli ka diçka demonike në

Në këto çaste, në mes të kaq shkrimtarëve, një njeri që sështë shkrimtar e ka vështirë të thotë një fjalë të vetën për një personalitet shkrimtari me një format të tillë siç është Fan Noli. Kështu e nis shkrimin me titull Fan Noli ynë, kushtuar një prej personazheve më

Të jetosh nga letërsia
  • 2018-08-17

Të jetosh nga letërsia

Fjala e mbajtur në marrjen e çmimit Princi i Asturias 2013 në letërsi Të shkruarit nis duke qenë pothuaj gjithnjë një ëndërr, një trill apo një prirje imagjinare. Por ëndrra, dëshira, trilli, nuk arrijnë të ngjizin në qoftë se nuk kthehen në një mjeshtëri. Një mjeshtëri, çfar

No Pic available
  • 2018-08-11

Milan Kundera: Komunizmi më mësoi ndjenjën e humorit

Philip Roth në një bashkëbisedim me Milan Kunderën mbi fatet e Europës, fundin e botës, vdekjen, librat dhe erosin 30 Nëntor, 1980 Nga Filip Roth Kjo intervistë është përmbledhje e dy bisedave që kam bërë me Milan Kunderën pas leximit të një dorëshkrimi të përkthyer të librit t

Ernesto Sabato: Një shqiptar ra në dashuri me gjyshen time
  • 2017-12-19

Ernesto Sabato: Një shqiptar ra në dashuri me gjyshen time

Ernesto Sabato, shkrimtari i shquar argjentinas dhe ndër më të mëdhenjtë e kontinentit latino-amerikan ka shumë vite që ka vdekur. Një shkrimtar që jetoi gjatë, shumë gjatë dhe që pothuaj një dhjetëvjeçar ai u shkëput nga letërsia, pasi nuk shikonte mirë nga sytë, çka e pengonte

Çështje vokacioni
  • 2017-12-06

Çështje vokacioni

Nga Arb Elo 1. Ndërsa në politikën shqiptare protagonistët hanë ngjala me njëri-tjetrin privatisht dhe shahen publikisht në medie; në kulturë, me sa (më) duket, ky fenomen pasqyrohet së prapthi: narcisët këtu lëvdojnë njëri-tjetrin në medie dhe shahen tavolinave të kafeneve dhe re

Euridita, dramaturgjia amerikane hap sezonin e ri të Teatrit të Metropolit
  • 2017-09-22

Euridita, dramaturgjia amerikane hap sezonin e ri të Teatrit të Metropolit

Sezoni i ri artistik në Teatrin e Metropolit do të fillojë me Euriditën, e më pas me Festivalin e Dramës Shqipe, Metrofest, Nata e 12, Romeo e Zhuljeta për të rinj dhe Don Kishoti për fëmijë. Drejtoresha e Teatrit Metropol Jonida Beqo ka shpalosur përpara medias sfidat e këtij instituci

No Pic available
  • 2017-09-11

Topalli: Lulin dhe familjen Isufi nuk i lidh asgjë me PD-në

Ish-nënkryetarja e Partisë Demokratike, Jozefina Topalli, ka reaguar ashpër ndaj faktit se Gramoz Ruçi u votua edhe nga deputetë të PD. Ajo akuzon drejtpërdrejtë Lulzim Bashën për atë që ndodhi mbrëmë në parlament, në seancën e parë të kësaj legjislature. REAGIMI I TOPALLIT Kjo n