Rezultate te kerkimit per termin: +Donat +Kurti

Meta: total 66 / total_found 66 / time 0.000 / keyword[0] donat / docs[0] 133 / hits[0] 180 / keyword[1] kurti / docs[1] 6633 / hits[1] 15232 /
No Pic available
  • 2019-04-11

Hapet Muzeu i Kulturës Françeskane

Roli i françeskaneve në kulturën e mendimin shqip do të vijojë të jetë pjesë e historisë. Por, së shpejti hapësira që ka shërbyer si pjesë e rëndësishme e rrugëtimit tonë letrar e kulturor do të kthehet në muze. Është prezantuar në Provincën françeskane, në Shkodër projek

90-vjeçarët durrsakë që refuzojnë të plaken ruajnë gjallë kujtesën historike të qytetit
  • 2017-07-17

90-vjeçarët durrsakë që refuzojnë të plaken ruajnë gjallë kujtesën historike të qytetit

Megjithë vështirësitë e jetesës dhe moshës, disa nga 90-vjeçarët e Durrësit vazhdojnë të merren me veprimtari krijuese. Të kujdesur vazhdimisht për shëndetin e tyre, të moshuarit mendojnë se edhe puna është një ilaç shumë i mirë për jetëgjatësinë. Gëzim Kabashi | BIRN Bash

KISHA E SHNA NDOJIT (SHËN ANTONIT TË PADOVËS) NË LAÇ TË KURBINIT, MONUMENT I ARKITEKTURËS SË SHPRESËS DHE I SFIDËS NDAJ DIKTATURËS
  • 2016-06-13

KISHA E SHNA NDOJIT (SHËN ANTONIT TË PADOVËS) NË LAÇ TË KURBINIT, MONUMENT I ARKITEKTURËS SË SHPRESËS DHE I SFIDËS NDAJ DIKTATURËS

Krahina e Kurbinit, ndonëse e shtrirë në një territor gjeografik jo gjithaq të madh, ka mjaft monumente të arkitekturës, ku veçohen 4 kështjella dhe 35 kisha, shumica prej të cilave në gjendje rrënoje. Në fshatin Laç të dikurshëm (sot qyteti me të njëjtin emër), ka pasur d

7 MARSI I VITIT TË LARGËT 1632
  • 2016-03-07

7 MARSI I VITIT TË LARGËT 1632

Kur çelnin dyert shkollat e para shqipe dioqezave NDUE DEDAJ 7 Marsi erdhi pa asgjë ndryshe nga herët e tjera. I njëjti ritual festiv, lule për mësuesit (dhe jo vetëm lule!?), vizita nëpër institucionet arsimore nga drejtuesit e vendit, fjalë mikluese për shkollën, ca vargje për Mësonj

Dita e fëmijëve në Prishtinë përmes fotografive
  • 2015-06-01

Dita e fëmijëve në Prishtinë përmes fotografive

Në kuadër të 1 Qershorit, Ditës ndërkombëtare të fëmijëve, dje dhe sot në Prishtinë po zhvillohet aktiviteti "Prishtina lexon" në qendër të qytetit. Komuna e Prishtinës ka organizuar 7 kënde ku fëmijët lexojnë, pikturojnë dhe argëtohen në mënyra të ndryshme. Pranë tyre shih

Moter Maria dom Ernesti dhe refuzimi i diktatorit
  • 2014-09-28

Moter Maria dom Ernesti dhe refuzimi i diktatorit

e Diele 28 Shtator 20141157 am FRANO KULLIbrbr  Moter Marie Kaleta ajo murgesha qe me rrefimin e saj me 21 shtator perloti edhe vete Papa Franceskun ne Katedralen e Shen Palit ne Tirane ia ka kushtuar heret jeten besimit te Zoti Qe nga momenti i shfaqjes se thirrjes ne Kuvend

No Pic available
  • 2014-09-21

Paganizmi dhe marrëdhëniet ndërfetare në epos

Eposi i kreshnikëve, për të cilin ballkanasit zihen prej shekujsh për autorësinë, është i cilësuar nga shumë studiues si një kryevepër me vlera të mëdha letrare e artistike. Por, po këta studiues bashkohen në një pi