Rezultate te kerkimit per termin: +Dorian +Greit

Meta: total 20 / total_found 20 / time 0.000 / keyword[0] dorian / docs[0] 2691 / hits[0] 3716 / keyword[1] greit / docs[1] 96 / hits[1] 129 /
No Pic available
  • 2018-12-19

5 vjet pa Fatos Selën, jeta përmes fotove

Fatos Sela një personazh i njohur i teatrit shqip u shua 5 vjet më par. Ikja e tij e papritur qe një humbje per dramën shqipe. Sela la pas një karrierë të pasur në Teatrin Kombëtar, ku veçojmë rolet e tij në shfaqjet Armiku i Popullit, Xhaxha Vanja, Portreti i Dorian Greit, Pulëbardha,

Mes meshkujve dhe femrave, nuk mund të ketë miqësi
  • 2018-10-16

Mes meshkujve dhe femrave, nuk mund të ketë miqësi

Sot 164 vjetori i lindjes së Oscar Wilde Oskar Uajlld (Oscar Wilde) ishte një shkrimtar dhe poet irlandez. Ai u bë një nga dramaturgët më të shquar të Londrës në vitet 1890. Sot, ai kujtohet për epigramet e tij, romanin Portreti i Dorian Greit, dramat, rrethanat e burgosjes së tij dhe vd

Kur arti zbuste turmat (Foto)
  • 2018-09-25

Kur arti zbuste turmat (Foto)

Ollga Shuraja do ti bashkohej thirrjes së Ministrisë së Shtypit dhe Propagandës e Kulturës Popullore për aktorë të rinj më 17 maj të vitit 1945. Pasi kishte provuar Luftën Nacionalçlirimtare si partizane, ajo kërkon një tjetër sfidë në jetën e saj teatrin. Emri i saj është i pari

EKZISTENCIALIZMI ME TONE SURREALE NË PROZËN E PALUSHIT
  • 2016-09-12

EKZISTENCIALIZMI ME TONE SURREALE NË PROZËN E PALUSHIT

Nga (Hamdi) Erjon Muça (Romanet Shtrati 13, Këpucët e Kaltrinës dhe Njeriu që kujdesej për varrin e vet) Romani Shtrati 13, ndofta mund të mos e gjejë veten lirshëm tek lexuesi i masës, por që është po aq i fuqishëm dhe i domosdoshëm për letërsinë, aqsa janë pak romane të tjera,

Vinger dhe Mustafic, në një sprovë shqiptare
  • 2016-07-08

Vinger dhe Mustafic, në një sprovë shqiptare

Dy regjisorë të huaj do të ngjisin veprat e tyre në skenën e Teatrit Kombëtar gjatë sezonit të ri “Pushteti i grave” nga Aristofani me regji të Spiro Dunit, dhe “Opera për tri grosh” nga Vaclav Havel me regji të Mehmet Xhelilit, dy vepra të parashikuara të n

Jetët sekrete të shkrimtarëve të mëdhenj
  • 2016-07-02

Jetët sekrete të shkrimtarëve të mëdhenj

Letërsi – Shkrimtarë e poetë të mëdhenj, misteriozë legjendarë: jeta e disa prej tyre ka plot të fshehta që në shkollë nuk i kemi mësuar kurrë. Ja disa nga sekretet e vogla të shkrimtarëve të mëdhenj… Franc Kafka (1883-1924) Autorit të Metamorfozës i pëlq

Sekretet e vogla të shkrimtarëve të mëdhenj
  • 2016-07-02

Sekretet e vogla të shkrimtarëve të mëdhenj

Letërsi – Shkrimtarë e poetë të mëdhenj, misteriozë legjendarë: jeta e disa prej tyre ka plot të fshehta që në shkollë nuk i kemi mësuar kurrë. Ja disa nga sekretet e vogla të shkrimtarëve të mëdhenj… Franc Kafka (1883-1924) Autorit të Metamorfozës i pëlq