Rezultate te kerkimit per termin: +Dpa

Meta: total 859 / total_found 859 / time 0.000 / keyword[0] dpa / docs[0] 859 / hits[0] 992 /
No Pic available
  • 2019-03-31

Frikë nga ISIS në Gjermani, arrestohen 10 persona për planifikim të sulmit terrorist

Autoritetet gjermane arrestuan 10 persona, të cilët dyshohet se po planifikonin një sulm terrorist. Një zëdhënës i Zyrës së Prokurorit në Dyseldorf tha se autoritetet po verifikojnë për lidhje të mundshme mes personave të arrestuar dhe grupit militant Shteti Islamik. Ne dyshojmë se a

Mbi 200 milionë dokumente arkivore tashmë të dixhitalizuara
  • 2019-01-14

Mbi 200 milionë dokumente arkivore tashmë të dixhitalizuara

Mbi 200 milionë dokumente arkivore për shqiptarët dhe historinë e shtetit shqiptar, deri dje vështirësisht të depërtueshme, sot, janë lehtësisht të aksesueshme, falë jo vetëm transformimit të ambienteve, por edhe sistemit të dixhitalizimit të dokumenteve arkivore. Tashmë kushdo i in

Acari përfshin Europën, 13 persona të vdekur
  • 2019-01-09

Acari përfshin Europën, 13 persona të vdekur

Vala e të ftohtit që ka përfshirë Europën ka shkaktuar vdekjen e 13 njerëzve, shumica e tyre të zënë nga ortekët në zonat malore. Qindra njerëz janë bllokuar në zona malore dhe shumë fluturime janë vonuar ose anuluar për shkak të erërave të forta. Në Norvegji, përpjekjet për

No Pic available
  • 2018-12-26

Gara me Rusinë, Gjermania i mbyll derën SHBA: Jo armë bërthamore këtu!

Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas ka deklaruar se raketat bërthamore amerikane nuk duhet të vendosen në Gjermani apo kudo në Evropë, teksa është pyetur për debatin e shpërthyer së fundmi midis Uashingtonit dhe Moskës për kontrollin e armëve. “Vendosja e raketave të reja me r

Gjermani, më pak vende pune në vitin 2019
  • 2018-12-26

Gjermani, më pak vende pune në vitin 2019

Dhoma Gjermane e Tregtisë dhe e Industrisë pret në vitin e ri 2019 që të krijohen më pak vende pune të reja në Gjermani. Presidenti i DIHK-së, Eric Schweitzer pret që të krijohen 500.000 vende pune shtesë. Kjo nuk është një rritje ekonomike aq e mirë sa vitet më parë, i tha Schweit

Alarm terrorizimi në aeroportin e Shtugartit në Gjermani
  • 2018-12-20

Alarm terrorizimi në aeroportin e Shtugartit në Gjermani

Sistemi i sigurisë në aeroportin e Shtutgartit në Gjermani është shkelur dhe policia po kërkon katër persona të dyshuar. Lajmi është raportuar nga agjencia gjermane e lajmeve DPA, e cila citon burime sipas të cilave është e mundur që ka një matricë terroriste pas shkeljes së sistemi

Ekspozitë me foto nga Kongresi i Manastirit në Shkup
  • 2018-11-23

Ekspozitë me foto nga Kongresi i Manastirit në Shkup

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave mori pjesë në Festimet Qendrore të 110-vjetorit të Kongresit të Mastirit, të zhvilluara në Shkup. Festimet e organizuara nga Qeveria dhe Kuvendi i Republikës së Maqedonisë përfshinin dhe prezantimin e një ekpozite të përgatitur nga DPA me dokumente