Rezultate te kerkimit per termin: +Dr +Nikolla +Nika

Meta: total 67 / total_found 67 / time 0.000 / keyword[0] nikolla / docs[0] 9151 / hits[0] 15179 / keyword[1] nika / docs[1] 2051 / hits[1] 3687 /
No Pic available
  • 2017-12-06

Është i njëjti person Shën Nikolla dhe Santa Klausi?

Shën Nikolla lindi në shekullin e 3-të nga prindër të krishterë, Theofani dhe Nona, në Patara të Azisë së vogël (sot Demre, Antalja, Turqi). Emri i tij në greqisht Nikolaos do të thotë: fitore e popullit si bashkim i fjalëve; nika-fitore; laos-popull. Që foshnjë u dallua për devoci

Projekti 613 që solli përbindëshat e detit në Shqipëri!
  • 2017-08-02

Projekti 613 që solli përbindëshat e detit në Shqipëri!

Dikur ato ishin krenaria e Flotës Luftarake Detare. Tashmë ato qëndrojnë si relikte në dokun e bazës së dikurshme, nga edhe e filluan historikun e tyre, në Bazën e Pashalimanit. Ato ishin tmerri i vendeve të NATO-s, në të ashtuquajturat vitet e Luftës së Ftohtë, ku veçse një nga kat

No Pic available
  • 2017-04-30

Lista zyrtare e kandidatëve të PS për deputetë: Emrat sipas qarqeve

Kryesia e Partisë Socialiste ka zyrtarizuar sonte listat e kandidatëve për deputetë në qarqet e vendit për zgjedhjet parlamentare të 18 qershorit. Ministrja Mimi Kodheli ishte e para që prezantoi listën katër emërore për qarkun e Kukësit, të cilën do ta kryesojë vetë. Pas saj vijuan

PS prezanton listën e kandidatëve për deputetë. Ja të gjithë emrat sipas qarqeve
  • 2017-04-29

PS prezanton listën e kandidatëve për deputetë. Ja të gjithë emrat sipas qarqeve

Ministrja e mbrojtjes Mimi Kodheli në përfundim të mbledhjes së kryesisë së PS ka prezantuar listën me kandidatët për deputetë të PS në qarkun e Kukësit. Lista përbëhet nga 4 kandidatë dhe kryesohet nga Mimi Kodheli, e ndjekur nga Safet Gjici, Valbona Tahiraj Doçi, mjeke dhe Agron G

Zane Nika, një ndër themeluesit e futbollit tepelenas!
  • 2017-01-22

Zane Nika, një ndër themeluesit e futbollit tepelenas!

Nga Edmond Ismailati Sa herë që bien bisedat midis sportdashësve memaliotë për sportin më popullor futbollin, padyshim që kujtesa të çon tek pionierët e parë të futbollit, ata që hodhën themelet e para të këtij sporti. Një ndër ata është edhe futbollisti veteran, portieri Zane Ni

Karafil A. Çaushi, përfaqësues i denjë i kulturës bashkëkohore për Tepelenën
  • 2016-11-30

Karafil A. Çaushi, përfaqësues i denjë i kulturës bashkëkohore për Tepelenën

Nga Edmond Ismailati Historia e re e zhvillimit kulturor, sportivë e shoqëror të Tepelenës e Memaliaj është e lidhur ngushtë dhe mban vulën edhe të Karafil Asllan Çaushit, biri i këtij vend. Karafil A.Çaushi u lind më 27 Qershor të vitit 1926 në fshatin Levan të rrethit Tepelenë. Ai

Prof. Stavro Skëndi, shqiptari i madh i Amerikës
  • 2016-11-05

Prof. Stavro Skëndi, shqiptari i madh i Amerikës

Nga Vangjel SIMAKU Arshi PIPA: “Shqipëria ka nxjerrë gjeneralë dhe burra shteti, por tepër rrallë dijetarë të njohur botërisht. Profesor Stavro Skëndi hyn ndër këta të rrallët.” Prof. Sami Repishti: Prof. Stavro Skendi, Dekan i shkollës së albanologjisë”. Shekulli