Rezultate te kerkimit per termin: +Dramaturgu

Meta: total 775 / total_found 775 / time 0.000 / keyword[0] dramaturgu / docs[0] 775 / hits[0] 961 /
No Pic available
  • 2019-03-14

30 vjet pa dramaturgun dhe aktorin Hekuran Zhiti

30 vjet më parë, në 15 mars, mbylli sytë përgjithmonë autori i shumë komedive dhe dramave, por dhe i satirave në vargje, edhe elegjive, aktor profesionist, por dhe mësues i nderuar, Hekuran Zhiti (1911 1989). Vinte nga Tomorica, nga Mali i Tomorrit ose Olimpi i shqiptarëve. Në vitin 1932

Hakmarrja tragjike e dashurisë
  • 2019-02-21

Hakmarrja tragjike e dashurisë

Mexhit Prenci Përsiatje për dramën dhe spektaklin PROSTITUTA të dramaturgut dhe regjisorit profesionist LEKA BUNGO Prolog. Dom Simoni përpara spektatorëve:. Mirëmbrëma dhe mirëse keni ardhur në teatër. Do të përpiqem të ringjalli përpara jush një histori të vërtetë. Të vërtetë

No Pic available
  • 2019-02-19

Kur Kadri Roshi interpretonte borgjezin kinez

Nga rubrika Kthim në kohë Shqip online do të sjellë herë pas herë shkrime që kanë të bëjnë me kujtesën. Kjo rubrikë ka si qëllim të kontribuojë për njohjen e trashëgimisë sonë kulturore, dhe nxjerrjen në pah të ngjarjeve të rëndësishme kulturore. Më poshtë po botojmë një

No Pic available
  • 2019-02-15

Edgar Degas dhe alfabeti i trupit

Luan Rama Doni një Van Gogh, një Gauguin, një Degas, Matisse apo Cezanne?… Këtu keni dhe klasikët apo neoklasikët, impresionistët dhe post-impresionistët. Mund të zgjidhni: varet nga ju!… Ah, ju pëlqeni primitive italianë apo anglezët Tourner, Whistler? Dhe kështu, diku në

Enver Hyseni, një rrëfim mbi tragjiken Dome
  • 2019-01-07

Enver Hyseni, një rrëfim mbi tragjiken Dome

Monodrama me tekst e regji të Stefan Capalikut do të ngjitet më 12-13 janar në skenën e Teatrit Eksperimental Kujtim Spahivogli nën interpretimin e aktorit të Teatrit Migjeni të Shkodrës, Enver Hyseni. Shkrimi i kësaj vepre është produkt i një vëmendje të zgjuar gjatë bisedave të gj

No Pic available
  • 2018-12-12

Historia e detektivit Sherlok Holms vjen në Teatrin e Metropolit

Shfaqja Sherlok Holms dhe Langoi i Baskervillëve nga Ken Ludvig dhe regji nga Shkëlzen Berisha do të jetë premiera e fundit për këtë sezon në Teatrin Metropol. Premiera e kësaj vepre do të jetë më 13 dhjetor. Një histori e njohur, në Londrën e viteve 1890, ku flitet për një detektiv

VARRMIHËSIT E SHPRESËS
  • 2018-10-30

VARRMIHËSIT E SHPRESËS

Foto ilustruese Dr. Vangjel Tavo Para pak ditësh mbarova së lexuari një nga romanet e penës më të ndritur shqiptare, Ismail Kadare, E Penguara. Ndër shumë fjalë e pasazhe të jashtëzakonshme, më mbeti në mëndje një fjali: Ju keni prangat, ne kemi shpresën. Dramaturgu, personazhi kryes