Rezultate te kerkimit per termin: +Dritro +Agolli

Meta: total 27 / total_found 27 / time 0.000 / keyword[0] dritro / docs[0] 31 / hits[0] 38 / keyword[1] agolli / docs[1] 4445 / hits[1] 8383 /
Lazër Stani: Si më shpëtoi Dritëro Agolli dhe mbështetja që i dha mbesës së armikut Abaz Kupi
  • 2017-02-16

Lazër Stani: Si më shpëtoi Dritëro Agolli dhe mbështetja që i dha mbesës së armikut Abaz Kupi

Asokohe as nuk e kishte ëndërruar se një ditë do të takonte Dritëro Agollin. Atë, që e cilësonte, si poet të madh, të parin e shkrimtarëve në krye të Lidhjes së Shkrimtarëve Shqiptarë dhe Artistëve. Ndërsa, sot pas takimit të parë me të, në sallën Ali Kelmendi në Pallati

Politikanët përcjellin me dhimbje ndarjen nga jeta të Dritëro Agolli
  • 2017-02-03

Politikanët përcjellin me dhimbje ndarjen nga jeta të Dritëro Agolli

Ndarja nga jeta e shkrimtarit të madh Dritëro Agolli ka sjellë trishtim për shumëkënd, veçanërisht për të pasionuarit pas letërsisë. Të shumta kanë qenë reagimet menjëherë pasi u bë publik lajmi për ndarjen nga jeta e shkrimtarit të madh, nga kolegë të tij të letrave dhe akade

No Pic available
  • 2011-01-30

Matura dalin programet orientuese per Letersine

/ / Shpallen programet orientuese per gjuhe-letersine lenden e pare qe do jepet provim ne Maturen Shteterore te ketij viti. Ministria e Arsimit ka perfunduar pergatitjen e ketyre programeve per 7 profile shkollash. Me ane te tyre maturantet do te mund te pergatiten me mire

No Pic available
  • 2010-08-22

Nobel për Paqe, PE ka propozuar një piktor të Kosovës

Artet pamore/ Intervistë ekskluzive me piktorin nga Kosova, Jetullah Haliti Si gjith shqiptart e Kosovs, edhe piktori Jetullah Haliti nuk mund t bj prjashtim; e lavdron shum veten, nxjerr vetm vlera nga vetja, kmbngul q t dalin n pah sukseset, tregon se si u b i njohur n Evrop, s

No Pic available
  • 2010-08-16

Koha kur i thurnim poezi Titos

Podrimja: Përballemi me krim kulturor! “Un, para se t merresha me shkrime, merresha me sport. Isha notues, nj ndr m t njohurit, jo vetm n Kosov, por edhe jasht Kosovs. Por, un rastsisht kam hyr n letrsi. Nj mik imi shkruante poezi dhe ai vinte t m shihte mua kur krceja nga

No Pic available
  • 2010-08-05

10 poetë shqiptarë në Horizontin polak

Si lajmron e prditshmja “Bota sot” e Prishtins, “Horizonty” polak, revist periodike letrare artistike tremujore, q botohet n Raciborz, n numrin e saj t fundit, krahas pesdhjet poetve t tjer botror, si Oktavio Paz, Ana Ahmatova e shum t tjer, figurojn edhe

No Pic available
  • 2010-07-30

Tre ministra politikë për librin

Ministrat e Kulturs t Malit t Zi, Kosovs dhe Shqipris eln mbrmjen e s mrkurs edicionin e 10-t t panairit t librit shqip q zhvillohet n Ulqin. Ministri i Kulturs i Malit t Zi, Branislav Miunovi; ai i Kosovs, Lutfi Haziri dhe i Shqipris, Ferdinad Xhaferaj, duke prshndetur eljen e panairit t dhjet t