Rezultate te kerkimit per termin: +Dritro +Agollit

Meta: total 6 / total_found 6 / time 0.040 / keyword[0] dritro / docs[0] 31 / hits[0] 38 / keyword[1] agollit / docs[1] 1107 / hits[1] 1536 /
Lazër Stani: Si më shpëtoi Dritëro Agolli dhe mbështetja që i dha mbesës së armikut Abaz Kupi
  • 2017-02-16

Lazër Stani: Si më shpëtoi Dritëro Agolli dhe mbështetja që i dha mbesës së armikut Abaz Kupi

Asokohe as nuk e kishte ëndërruar se një ditë do të takonte Dritëro Agollin. Atë, që e cilësonte, si poet të madh, të parin e shkrimtarëve në krye të Lidhjes së Shkrimtarëve Shqiptarë dhe Artistëve. Ndërsa, sot pas takimit të parë me të, në sallën Ali Kelmendi në Pallati

Politikanët përcjellin me dhimbje ndarjen nga jeta të Dritëro Agolli
  • 2017-02-03

Politikanët përcjellin me dhimbje ndarjen nga jeta të Dritëro Agolli

Ndarja nga jeta e shkrimtarit të madh Dritëro Agolli ka sjellë trishtim për shumëkënd, veçanërisht për të pasionuarit pas letërsisë. Të shumta kanë qenë reagimet menjëherë pasi u bë publik lajmi për ndarjen nga jeta e shkrimtarit të madh, nga kolegë të tij të letrave dhe akade

No Pic available
  • 2012-03-27

Libra fqinjësh

Me rastin e festës kombëtare të vendit fqinj, organizohet në Tiranë ekspozita e librit Urë e Kulturave. Në ambientet e Muzeut Historik Kombëtar, libri grek i përkthyer në shqip dhe libri shqip i përkthyer në greqisht, po prezantohet që prej datës 19 mars dhe vazhdon deri në 4 prill. Q

No Pic available
  • 2010-03-30

Agolli: PS të shkojë në Parlament

Zgjidhja e ngrit politik pr shkrimtarin e njohur Dritro Agolli sht q opozita socialiste t kthehet n parlament e t'i jap fund bojkotit. N nj intervist pr gazetn Panorama, nj nga radikalt e kongresit t themelimit t Partis Socialiste n vitin 1991, shprehet se nga ana tjetr mazhoranca duhet t bjer dakor

No Pic available
  • 2008-11-01

Rrethi vicioz i letrsis shqipe

Tashm letrsia shqipe sht mbyllur hermetikisht n rrethin e saj vicioz. Si dy rratht, apo zerot q prbjn shifrn e fundit t q po jetojm. Pa rrugdalje. Perspektiva e saj me dhjetvjear t tr ka qen e zymt e ndrsa tash, ajo ka prekur fundin, d.m.th., qorrsokakun. Si mbrritm deri ktu? Papritmas? Pahetueshm?

No Pic available
  • 2008-11-01

Kush ka frik nga rishkrimi i historis s letrsis shqipe?

Ka nj enigm t pashpjegueshme n faktin se si nisen gazetart tan dhe forumet e informimit masiv t krkojn t vrtetn. Kjo sht e njvlershme si me rastin kur ujku e ka ngrn qengjin dhe ne, pr t dshmuar asnjansin e krimit, dgjojm dhe i referohemi hollsisht vetm dshmis s ujkut, si instanc e paluejtshme e t v