Rezultate te kerkimit per termin: +Duisburgut

Meta: total 98 / total_found 98 / time 0.000 / keyword[0] duisburgut / docs[0] 98 / hits[0] 132 /
No Pic available
  • 2017-03-05

ANALIZA/ Gjuha e Donald Trump, efektive dhe e rrezikshme

Gjuha dëshmon shumë për karakterin e një njeriu. Kjo vlen edhe për politikanët, as Donald Trump nuk përjashtohet këtu. Linguistë nga SHBA dje Gjermania kanë analizuar semantikën gjuhësore të presidentit amerikan. Elisabeth Wehling ishte në zyrën e saj në Kaliforni mbrëmjen e fjalimi

No Pic available
  • 2017-01-11

Në Gjermani si punëkërkues, jo si azilantë

Prej pesë muajsh Akil Varfi, gjimnazist në Shkodër,  ushqen vetëm një ëndërr: të rikthehet në Duisburg, qytetin gjerman pranë Düsseldorfít. Atje ku kërkoi familja e tij azil, atje ku jetoi me prindërit dhe tre motrat nga shkurti 2014 në gusht 2016 në pritje të përgjigjes për të

No Pic available
  • 2017-01-10

Rrëfimet e trishta/ Nga 34 mijë shqiptarë që kërkuan azil në Gjermani u pranuan vetëm 10 vetë

Nga 34 mijë qytetarë nga Shqipëria që kërkuan azil në Gjermani në 2015-2016 u pranuan vetëm 10 vetë. Problemet ekonomike, papunësia, varfëria e strehimi vazhdojnë të mbeten faktorë nxitës për largimin drejt Gjermanisë. Prej pesë muajsh Akil Varfi, gjimnazist në Shkodër,  ushqen

SHIFRAT/ Nga 34 mijë shqiptarë që kërkuan azil në Gjermani, u pranuan vetëm 10 vetë. Dëshmitë e dhimbshme
  • 2017-01-10

SHIFRAT/ Nga 34 mijë shqiptarë që kërkuan azil në Gjermani, u pranuan vetëm 10 vetë. Dëshmitë e dhimbshme

Nga 34 mijë qytetarë nga Shqipëria që kërkuan azil në Gjermani në 2015-2016 u pranuan vetëm 10 vetë. Problemet ekonomike, papunësia, varfëria e strehimi vazhdojnë të mbeten faktorë nxitës për largimin drejt Gjermanisë. Prej pesë muajsh Akil Varfi, gjimnazist në Shkodër,  ush

Gjermani, nga 34 mijë shqiptarë që kërkuan azil, u pranuan vetëm 10
  • 2017-01-10

Gjermani, nga 34 mijë shqiptarë që kërkuan azil, u pranuan vetëm 10

Prej pesë muajsh Akil Varfi, gjimnazist në Shkodër,  ushqen vetëm një ëndërr: të rikthehet në Duisburg, qytetin gjerman pranë Düsseldorfít. Atje ku kërkoi familja e tij azil, atje ku jetoi me prindërit dhe tre motrat nga shkurti 2014 në gusht 2016 në pritje të përgjigjes për të

A duhet të futet bota perëndimore në luftën e Sirisë?
  • 2015-12-04

A duhet të futet bota perëndimore në luftën e Sirisë?

Ndërhyrjet e shteteve perëndimore në vendet e botës islame nuk nxitën stabilitetin, por në të kundërtën, shpërbërjen e shteteve. Skenarët e 11 shtatorit 2001 dhe 13 nëntor 2015 janë të ngjashme: islamikët bëj një sulm terrorist në një vend perëndimor, më i rëndi në his

Abrashi supergol ne bundesligen II
  • 2015-11-08

Abrashi supergol ne bundesligen II

brbrAmir Abrashi ishte shqiptari qe gjeti rrugen e rrjetes kete jave ne bundesligen e dyte gjermane duke i dhene nje pike te cmuar skuadres se tij Frajburg ne transferten e duisburgut dhe duke e mbajtur ne vendin e pare te renditjes Freiburgu pesoi gol kur vendasit kaluan ne avantazh ne fund te pje