Rezultate te kerkimit per termin: +Durazzo

Meta: total 32 / total_found 32 / time 0.000 / keyword[0] durazzo / docs[0] 32 / hits[0] 67 /
No Pic available
  • 2016-12-31

VITI I RI/ farë do të shikoni në ekranet kryesore gjatë ditëve të festave

Këtë vit do të jetë më e vështirë të vendosim se në cilin ekran duhet të stacionohemi. Stafet e katër televizoneve kryesore shqiptare, janë përkushtuar maksimalisht për të vjedhur sa më shumë teleshikues e konkurrenca është e fortë. Vizion Plus, Klan, TVSH e Top Channel si kulmin

Onufri, Firence dhe tema ikonografike e Trinisë së Shenjtë me tri fytyra
  • 2016-02-13

Onufri, Firence dhe tema ikonografike e Trinisë së Shenjtë me tri fytyra

Holta Roçi / Dorina Arapi Në shekullin XVI, Berati ishte një nga qytetet më të rëndësishme të hapësirës arbërore. Sipas një dekreti sulltanor, qytetarët e Beratit ishin të lirë të mbanin besimin e tyre, të ndiqnin zakonet dhe ritualet e tyre (Zija Shkodra, Esnafët shqiptar

Sekretet e familjes së famshme shqiptare
  • 2016-01-10

Sekretet e familjes së famshme shqiptare

Libri i artë i Durazzo-ve/Një kryevepër e miniaturës së Rilindjes italiane Luan Rama Për familjen e Durazzo-ve, një prej familjeve më të lavdishme të diasporës shqiptare deri më sot, është shkruar dhe më parë. Të mërguar që më 1387-n nga Durrësi drejt Felix Italia, gjatë rrugë

Shën e Premtja e Spinaricës: Kisha e braktisur, kujt i përket?!
  • 2015-12-17

Shën e Premtja e Spinaricës: Kisha e braktisur, kujt i përket?!

I vetmi objekt që ka mbetur nga Spinarica mesjetare është kisha e Shën e Premtes. E shpallur si monument kulture që nga viti 1979, ajo sot gjendet gjysmë e rrënuar. I vetmi studim që ekziston për të është ai i bërë nga prof. Aleksandër Meksi në vitet '70 të shekullit të kaluar dhe

No Pic available
  • 2014-10-20

Zbulohen dy letra të reja të Bonapartit

Në tekste të ndryshme historike, duke iu referuar kohës së Ali Pashë Tepelenës, shpesh autorë të ndryshëm shqiptarë u janë referuar korrespondencave të Napoleon Bonapartit me pashain e Janinës si dhe diplomacisë së këtij

Përgjegjësia për muzikën klasike, e interpretëve
  • 2014-06-05

Përgjegjësia për muzikën klasike, e interpretëve

Violinisti Florian Vlashi/ Në një rrëfim për Chagall violinën dhe vendlindjen Të gjitha veprat e Chagall kanë muzikën brenda. Florian Vlashi është ndalur shpesh për të ndier tingujt që vinin nga brenda pikturave të mjeshtrit ruso-francez. Një tingull që e inspironte më pas në muzik

No Pic available
  • 2014-06-01

Poezitë e Faslli Halititbefasojnë kritikën italiane

Përkthehet poezia në italisht. Tre autorë italianë komentojnë poezitë e botuara në revistën: "L'ombra delle parole"(Hija e fjalëve)George Linguaglossa, poet dhe një ndër kritikët e mëdhenj të poezisë italia