Rezultate te kerkimit per termin: +Durham

Total: 411
No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:13.823Z

E paharruara Edith Durham

brbr15 Nentori i ketij viti ka shenuar 70-vjetorin e ndarjes nga jeta te kesaj gruaje qe perkrahu ceshtjen shqiptare deri ne fund te jetes se saj Edith Durham udhetarja dhe antropologia angleze eshte kujtuar permes nje konference shkencore nga historiane shqiptare e te huaj Elizabeth Gowing studiue

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:10.038Z

Edit Durham, zbulohen punime dore

“Krailica e alpeve shqiptare” e quajtën shqiptarët e asaj kohe, Edit Durham, kur shëtiti në malësinë tonë dhe krejt Ballkanin në fillim të shekullit të 20, për t’i kushtuar këtij vendi plot zakone të bukura, një pjesë të mirë të jetës së saj artistike, në vepr

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:10.040Z

Zbulohen centrot e Edit Durham

Shqiptaret nuk trashegojne vetem kujtimet e shkruara te Edit Durham, por edhe disa punime etnografike ne tekstil.Kater centro te permasave te ndryshme jane punuar ne vegje gjate kohes qe Durham ka jetuar ne Tirane.Tashme ato jane pjese e nje koleksioni privat familjar.

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:55.838Z

Ribotohen dy vepra të Edith Durham

Veprat "Njëzet vjet ngatërresa ballkanike" dhe "Barra e Ballkanit" të shkrimtares Edith Durham janë ribotuar në gjuhën angleze në Britani. Durham ishte një udhëtare, artiste, shkrimtare britanike që u bë e famshme për shkrimet e saj antropologjike rreth jetës në trojet shqiptare, në

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:10.040Z

Edith Durham, albanologia që endte në tezgjah

 Alma Mile Ato nuk janë të regjistruara në asnjë muze, madje askush nuk e dinte se ato ekzistonin, derisa një nga pinjollët e Libohovajve i nxori nga sepetet 100-vjeçare. Për herë të parë bëhen të njohura për publikun disa objekte personale të albanologes, Edith Durham, e c

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:51.776Z

Edit Durham, mikesha e përjetshme e shqiptarëve

Autori i Lajmit: Pëllumb Gorica Edith Durhamin e kanë përshkruar si mbretëreshë të pakurorëzuar të çështjes shqiptare. "Mikesha e përjetshme e shqiptarëve", e cilësonte Faik Konica. Mbreti Zogu i Parë e dekoroi me titull nderi me motivacionin: "Ajo na fali neve zemrën e saj dhe fitoi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:29.695Z

Jeleku me ar shqiptar, që  dashuronte Edit Durham

Sot ky jelek ruhet në Bankfield Museum në Halifax Edit Durham nuk do ta harronte asnjëherë kostumin qendisur me ar nga gratë shqiptare. Shpesh ajo e vishte sipër një fustani të lehtë, për të kujtuar kohët shqiptare. Edith Durham (1863-1944) ishte 37 vjeç, kur ndërmori udhëtimin e saj

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama