Rezultate te kerkimit per termin: +Dyt +Botrore

Meta: total 216 / total_found 216 / time 0.001 / keyword[0] dyt / docs[0] 133492 / hits[0] 196046 / keyword[1] botrore / docs[1] 749 / hits[1] 1125 /
TË SHOHËSH EUROPËN, PA TË VDESËSH!
  • 2018-09-04

TË SHOHËSH EUROPËN, PA TË VDESËSH!

Jagoda Marinic, autore e shkrimit Turizmi sht nj fest tregtimi gjat gjith vitit: festivale elektro, ngjarje sportive, udhtime me transoqeanik. Qyteteve u merret fryma nga masa e turistve. Un e shoh kt zhvillim prej vitesh n Kroaci. Ésht e thjesht t’ia rrissh vlern ktij vendi: Mjafton vetm nat

No Pic available
  • 2016-12-28

Nga Përparim Kabo/ Bujar Lako, më lejo mik të të them dy fjalë

Ike Bujar Lako, ike mik i shtrenjtë, njeriu i ngrohtë me atë fjalë të butë të zgjedhur dhe të shqiptuar si një jehon që vinte nga hone të brendshme. Sa herët u njohëm bashkë, diku në vitet 70-të të shekullit të kaluar, ju luanit një rol dytësor te Prefekti i Besim Lëvonjës dhe

BBC: Shqipëria, vendi i panjohur nga Europa që ka strehuar refugjatët
  • 2016-09-16

BBC: Shqipëria, vendi i panjohur nga Europa që ka strehuar refugjatët

BBC i ka kushtuar një artikull të gjatë mikpritjes së shqiptarëve, duke e lidhur me faktin se refugjatëve Europa po u kthen shpinën. Ndërsa, diku në Europë, një vend i vogël në Ballkan ka pritur refugjatët që ishin në luftë. Në këtë reportazh tregohen për shqiptarët e Kosovës

Kur Shqipëria konsiderohej si një atdhe i mundshëm për hebrenjtë
  • 2016-08-02

Kur Shqipëria konsiderohej si një atdhe i mundshëm për hebrenjtë

Reportazh/Një udhëtim në sinagogat hebreje në qytetet shqiptare nga Saranda deri në Berat Bregdeti i Sarandës Nga Esther Hecht, Hadassahmagazine Vendi m misterioz n Evrop, Shqipëria, sht nj vend i ekstremeve dramatike. I ndar nga Evropa perëndimore pr dekada me radh nn sundimin e diktatorit

No Pic available
  • 2015-12-27

Si e spiunuan legjendën e gazetarisë kosovare kolegët e Shqipërisë gjatë komunizmit

Maksut Shehu Nga Halil Matoshi Maksut Shehu, doajeni i gazetarisë së Kosovës, përherë i ngjante Petro Markos. Maksi ka shkruar portretet më të bukura të bashkëkohanikëve dhe ka mbrojtur pavarësinë e gazetarisë shqipe në Kosovë. Më 1973 ai shpërfilli Sigurimin e Shtetit në Tiran

DETAJET/ Si u shkatërrua banda italo-shqiptare, qelizat e bandës dhe kodet e nazistëve
  • 2015-10-28

DETAJET/ Si u shkatërrua banda italo-shqiptare, qelizat e bandës dhe kodet e nazistëve

Operacioni antidrogë i policisë italiane i koduar Enigma është zhvilluar njëkohësisht edhe në Shqipëri. Policia e Shtetit dha detaje për operacionin që u finalizua mëngjesin e sotëm. Sipas deklaratës, hetimet kanë filluar në vitin 2010 nga Gjykata e Venecias, e cila ka lëshuar 21

Odeoni i Kryegjyshatës Botërore të Bektashizmit bashkon politikën dhe fenë
  • 2015-09-07

Odeoni i Kryegjyshatës Botërore të Bektashizmit bashkon politikën dhe fenë

TIRANË, 7 Shtator /ATSH- I. Vata/-Përurohet Odeoni i ri në selinë e Bektashinjve, ku u zhvillua në një cermoni e posacme.Në te merrnin pjesë përfaqësues të lartë të politikës, Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, Kryeministri Edi Rama, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, kryetari