Rezultate te kerkimit per termin: +Early

Meta: total 52 / total_found 52 / time 0.000 / keyword[0] early / docs[0] 52 / hits[0] 66 /
Zbutet BE-ja, pranohet shtyrja e Brexit  Britania largohet më 31 tetor
  • 2019-04-11

Zbutet BE-ja, pranohet shtyrja e Brexit Britania largohet më 31 tetor

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian u pajtuan ti japin kryeministres Theresa May një afat të ri deri më 31 tetor për zbatimin e Brexit, katër muaj më shumë sesa ajo kishte kërkuar. Vendimi u mor në takimin e lartë të Bashkimit Evropian pas një diskutimi të gjatë me dyer të mbyllura, p

No Pic available
  • 2019-01-20

Zjarr në qendrën e skive, dy të vdekur e 22 të plagosur (Video)

Të paktën dy persona kanë humbur jetën pasi një ndërtesë në qendrën e skijimit Courchevel, në Francë, u përfshi nga flakët. Incidenti ka lënë të plagosur me lëndimet trupore edhe 22 persona të tjerë, të cilët janë dërguar në spital për të marrë trajtim mjekësor. Tre nga

No Pic available
  • 2018-05-21

FBI nën hetim, dyshohet se infiltroi spiun në fushatën e Trump

Departamenti amerikan i Drejtësisë do të hetojë nëse agjentët e FBI spiunuan fushatën zgjedhore të Presidentit Donald Trump në 2016 për “qëllime të papërshtatshme”. Në një cicërimë në Tëitter, Trump tha se donte të dinte nëse administrata e paraardhësit të tij urdh

Paciente apo dashnore? Femrat e Gustav Jung
  • 2018-01-14

Paciente apo dashnore? Femrat e Gustav Jung

Sabina Nikolayevna Spielrein psikologja e njohur ruse është një nga femrat që dashuroi Carl Gustav Jung, i njohur si një nga figurat kyçe të psikologjisë. Ata u njohën bashkë gjatë viteve 1908-1910. Sabina në fillim ishte studentja, kolegia e më pas e dashura e tij. Janë një sërë ko

Shuhet Robert Elsie, amaneti: Dua të prehem në Shqipëri!
  • 2017-10-02

Shuhet Robert Elsie, amaneti: Dua të prehem në Shqipëri!

Albanologu, përkthyesi dhe studiuesi i njohur i letërsisë shqipe Rober Elsie është ndarë nga jeta pas një sëmundjeje të rëndë. Ishte I rrallë pasioni i tij për gjuhën dhe kulturën shqiptare, të cilën e identifikoi në një sërë librash kushtuar kulturës sonë. Elsie bëri të njo

BK, ekspozitë homazh kushtuar albanologut Robert Elsie
  • 2017-10-02

BK, ekspozitë homazh kushtuar albanologut Robert Elsie

Biblioteka Kombëtare, në homazh të kontributit të çmuar të albanologut dhe studiuesit Robert Elsie, ka hapur një ekspozitë me ekzemplarë të librave të tij, që ruhen në fondin e saj. Robert Elsie, krahas kontributit të tij të çmuar si albanolog, studiues e përkthyes do të kujtohet m

No Pic available
  • 2017-03-28

Vdes adoleshentja pasi komunikoi me Beyonce

Një adoleshente ka vdekur disa ditë pasi komunikoi në një video live në Facetime me idhullin e saj, Beyonce. Ebony Banks ishte diagnostikuar me kancer dhe nuk arriti ta mposhte sëmundjen që kishte kaluar në faza të larta. Miqtë e saj arritën ti realizonin ëndrrën e madhe vetëm disa dit