Rezultate te kerkimit per termin: +Ecole +Nationale

Meta: total 11 / total_found 11 / time 0.000 / keyword[0] ecole / docs[0] 77 / hits[0] 82 / keyword[1] nationale / docs[1] 42 / hits[1] 59 /
30 intelektual botërorë letër përkrahje për Kosovën në UNESCO
  • 2015-11-05

30 intelektual botërorë letër përkrahje për Kosovën në UNESCO

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme, Hashim Thaçi ka njoftuar përmes rrjetit social, Facebook se ka marr përkrahjen e 30 intelektualëve botërorë që përkrahin Kosovën në anëtarësimin drejt UNESCOS. Th

Pikaso, pengu i Sadik Kacelit
  • 2015-07-30

Pikaso, pengu i Sadik Kacelit

Studenti shqiptar në Paris, përballë artistit / Ngurrimi për t’i folur dhe si e ka ravijëzuar në kujtime imazhin e artistit të njohur Sadik Kaceli nuk e harroi asnjëherë atë mesditë në “Kafenë e mbretërve Du Mago” në Paris. Për më shumë se një orë, studenti

Buron Kaceli: Vizatimet e panjohura të tim eti
  • 2014-03-25

Buron Kaceli: Vizatimet e panjohura të tim eti

TIRANE-Nudo femrash e meshkujsh, peiz azhe natyrash qetësuese, portrete të trishta të prera nga rrudhat e njëherazi fëmijë ëndërronjës, imazhe të fiksuara në kohë, vizatime besnike fytyrash që përcjellin mesazhe, nga një penel i njohur i artit shqiptar. Një ekspozitë me rreth 75 pun

No Pic available
  • 2013-10-02

Moro: Frëngjishtja është një gjuhë e anëtarësimit dhe e pjesëmarrjes në Evropë

TIRANË-Ambasadorja e Francës në Shqipëri, Christine Moro, mori pjesë në prezantimin e një trajnimi tre ditor të organizuar nga MPJ shqiptare në bashkëpunim me Organizatën Ndërkombëtare të Frankofonisë (OIF) dhe të Shkoll

Gjestet që zbulojnë kujtesën
  • 2012-05-14

Gjestet që zbulojnë kujtesën

Anri Sala, portret nga Philipe Migeat, janar 2012 Christine Macel E ideuar për Qendrën Pompidu dhe Galerinë jugore të saj, instalacioni i ri i konceptuar nga Anri Sala është një vepër arti në vetvete, një simfoni, e përbërë nga objekte, fotografi dhe katër filma të rinj që shfaqen me

No Pic available
  • 2011-11-18

Raveli ka ditur të njëjtat përralla

Tabloja bazuar në pjesën për piano Les Entretiens de la Belle et la Bête Elsa Demo   Marie-Alice Sorieul jeton dhe punon në Vjenë. Por fëmininë e ka kaluar në Kamargë, Arles, në peizazhet me erë detare, në një shtëpi të trashëguar nga shekulli i shtatëmbëdhjetë që punëtor

No Pic available
  • 2011-07-29

Anri Sala, fitues i çmimit “ABsolut Art Award”

Artisti shqiptar Anri Sala është nderuar nga instituti “Absolut Art Award” me çmimin me po të njëjtin emër. Nëpërmjet integrimit të formave të artit me njëra-tjetrën, Sala ka bërë për vete jurinë e institutit, të cilët e kanë vlerësuar me çmimin që ka një vlerë monetarë