Rezultate te kerkimit per termin: +Edikti

Total: 18
No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:48.640Z

Edikti i Milanos dhe liria fetare

21-07-2013 / Nga Ndue Ukaj Në historinë e qytetërimit perëndimor, akti i parë juridik, që hapi portat e lirisë fetare, prej së cilës, u zhvilluan dhe derivuan liritë tjera, është Edikti i Milanos, i hartuar nga Konstandini i Madh (274

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:26.704Z

1700 vjet nga Edikti i Milanos

Para 1700 vitesht liria fetare u sanksionua me dekret perandorak. Me hyrjen në fuqi të atij që historia e njeh si ediktin e Milanos askush nuk do të kishtë më frikë të deklaronte besimin e tij fetar. Dekreti u shpall në një kohë luftrash të

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:26.710Z

1700 vjet nga Edikti i Milanos. Bota duhet të gjejë frymëzim tek ky dekret i Konstantinit dhe Liciniusit

27-04-2013 / Gazeta 55 Berisha: Kostandini i gjithëfuqishëm në tokë përdori pushtetin e tij për të garantuar lirinë e besimitPara 1700 vitesh liria fetare u sanksionua me dekret perandorak. Me hyrjen në fuqi të atij që historia e njeh si e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:54.881Z

Kosova mikpritese e simpoziumit “Edikti i Milanos – Kostandini i Madh”

Ne Prishtine po zhvillohet simpoziumi tre ditor “Edikti i Milanos- Kostandini i Madh”, i organizuar nga Ipeshkvia e Kosoves, Instituti i Historise, Instituti Albanologjik, Universiteti i Prishtines “Hasan Prishtina” dhe Instituti i Arkeologjise. Ky simpozium eshte organizuar me rastin e 1700

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:13.874Z

Kostandini i Madh dhe Edikti i Milanos

09-01-2013 / Nga Kastriot Marku Perandori ilir dhe dokumenti që ndryshoi historinë, duke transformuar Perëndimin Viti 2013 shënon 1700-vjetorin e Ediktit të Milano-s, lëshuar nga perandori Kostandin, datë e cila shënon një ngjarje të rënd

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:54.826Z

Hoxhaj: Konstantini i Madh, simbol i rrënjëve tona evropiane

 Ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj ka hapur sot punimet e ditës së dytë të simpoziumit “Edikti i Milanos- Kostantini i Madh”, i organizuar nga Ipeshkvia e Kosovës, Instituti i Historisë, Instituti Albanologjik, Universiteti i Prishtin

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:57.031Z

Hapet ne Shkoder ekspozita e hartografise se vjeter

Ne nje ekspozite hartash, publiku shkodran u njoh me  rrugëtimet shekullore të Europës se sotme dhe betejat e saj ushtarake. Organizuar nën kujdesin e Arqipeshkvit të Shkodrës Imzot Angelo Massafra dhe Ipeshkvit të Kosovës Imzot Dodë Gjergji ekspozit

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama