Rezultate te kerkimit per termin: +Edisonit

Meta: total 81 / total_found 81 / time 0.000 / keyword[0] edisonit / docs[0] 81 / hits[0] 121 /
10 fakte historike që i keni mësuar gabim
  • 2016-12-13

10 fakte historike që i keni mësuar gabim

Ne i marrim disa fakte për të vërteta, po në fakt gabohemi. Shumë nga këto fakte që kemi mësuar në shkollë, apo që i kemi dëgjuar në TV, ose thjesht gjëkundi, janë provuar të jenë të gabuara, duke treguar sërish se thjesht përmendja e përsëritur e një fakti, nuk e bën domosdo

Çfarë ka ndodhur më 18 tetor?
  • 2016-10-18

Çfarë ka ndodhur më 18 tetor?

1867 – Shtetet e Bashkuara marrin në zotërim Alaskën, duke e blerë nga Rusia. Ky territor i skajit më lindor të perandorisë cariste ndahej vetëm nga ngushtica e Beringut me Hemisferën Perëndimore. Rusët ishin evropianët e parë që mbërritën në Alaskë dhe kryen eksplorime të s

Integrimi i sistemeve elektrike
  • 2016-05-01

Integrimi i sistemeve elektrike

Më shumë se një shekull pasi bota filloi të përdorte rrymën alternative, si sistemin kryesor të shpërndarjes së energjisë elektrike, rryma e vazhduar po kthehet në përdorim. Në sajë të teknologjisë moderne, të dy sistemet tani mund të integrohen pa probleme, duke u sjellur kursime

Ana Ahmatova: Një ruse në Paris
  • 2016-02-29

Ana Ahmatova: Një ruse në Paris

  “Të ruaj diku në një sonatë / Me aq kujdes e nuk të heq / Oh, si thërret, rënkon çdo natë / Për fajin tënd që dot se ndreq …” Ana Ahmatova i shkruante këto vargje në korrik të vitit 1963. Në moshë të vonë kujtimi për orët që kishin lënë gjurmë në je

Princeshat shqiptare në SHBA (Fotot e rralla)
  • 2016-01-03

Princeshat shqiptare në SHBA (Fotot e rralla)

Nga Ben Andoni. Shtypi amerikan botoi shumë artikuj dhe intervista për vizitën e tre princeshave shqiptare në SHBA. Ishte marsi i vitit 1938. Motrat e Mbretit Zogu I kishin marrë udhëtimin e përtej oqeanit me një mesazh përshëndetje për bashkëatdhetarët shqiptaro-amerikanë. Ato

Genci lë aventurën e tij në “Big Brother 8”, hyjnë 2 të tjerë
  • 2015-04-06

Genci lë aventurën e tij në “Big Brother 8”, hyjnë 2 të tjerë

Transmetuar më 05.04.2015 - 16:23 PUBLICITET Genci, djaloshi nga Tropoja nuk ka mundur ta çojë deri në fund ëndrrën për çmimin e madh të “Big Brother”. Ai ka lënë dje lojën duke da

Ana e butë e Edisonit të Big Brother
  • 2015-03-19

Ana e butë e Edisonit të Big Brother

Transmetuar më 18.03.2015 - 21:04 Gjatë qëndrimit të tij në shtëpinë e Big Brother, Edisoni dha më shumë imazhin e një djali tradicional, të ashpër, e shpesh kokëfortë, por në fakt ne kemi zbuluar një anë