Rezultate te kerkimit per termin: +Eduard +Albee

Meta: total 7 / total_found 7 / time 0.000 / keyword[0] eduard / docs[0] 11204 / hits[0] 15271 / keyword[1] albee / docs[1] 45 / hits[1] 87 /
Kur arti zbuste turmat (Foto)
  • 2018-09-25

Kur arti zbuste turmat (Foto)

Ollga Shuraja do ti bashkohej thirrjes së Ministrisë së Shtypit dhe Propagandës e Kulturës Popullore për aktorë të rinj më 17 maj të vitit 1945. Pasi kishte provuar Luftën Nacionalçlirimtare si partizane, ajo kërkon një tjetër sfidë në jetën e saj teatrin. Emri i saj është i pari

Kur arti zbuste turmat
  • 2014-02-01

Kur arti zbuste turmat

Kthim në Kohë Kur u formua Teatri Kombëtar. Thirrja e Ministrisë së Shtypit dhe Propagandës për aktorët që duhet ti bashkoheshin grupit të dramës dhe sa ishin pagesat e aktorëve… Ollga Shuraja do ti bashkohej thirrjes së Ministrisë së Shtypit dhe Propagandës e Kulturës Pop

Nis festivali evropian i teatrit Kosovainfest
  • 2010-10-04

Nis festivali evropian i teatrit Kosovainfest

Prishtine Tetor NOA/ Milena Selimi - Tete shfaqje teatrore nga vende te ndryshme te Evropes do te prezantohen ne skenen e festivalit Kosovainfest prej dates 3 tetor e deri me 10 tetor. Nata e pare e festivalit KosovaInfest do te hapet nga teatri Na Tahu Republika eke qe do te prezantohet me sh

No Pic available
  • 2009-12-25

"Kush ka frikë nga Virxhinia Vulf"

Përkundër mënyrës së vjetër të konceptimit te "heroi dramatik", në shekullin XX pati një zhvendosje; ai projektohet brenda formatit dhe psikologjisë së njeriut të "rëndomtë"; s‘është me domosdo hero bëmash të jashtëzakonshme, as mbret, princ, aristokrat, dijetar, poet e kështu

No Pic available
  • 2009-12-17

Drama “Kush ka frikë nga Virginia Woolf”, nesër në TK

Izaura Ndoj E lajmëruar që në shtator e më pas data të caktuara për premierën në nëntor të cilat nuk u realizuan dot, bënë që drama e Eduard Albee “Kush ka frikë nga Virginia Woolf”, të përflitej kaq shumë gjatë këtyre muajve, dhe të vinte për publikun në dhjetor, e fatkeq

No Pic available
  • 2009-09-13

Të papriturat e "Virginia Woolf", pas Xhuvanit, largohet Xhepa

Sërish ka diçka për të thënë. Ende pa u ulur aktorët në sallën e provave, "Kush ka frikë nga Virginia Woolf" braktiset nga Xhuvani dhe roli i Martës i besohet Eva Alikajt. Kurse, vetëm dy ditë më parë, qenka tërhequr Ndriçim Xhepa. Kështu që përkrah Alikajt, do të shohim aktori

No Pic available
  • 2009-09-09

Eva shpëton Virxhinia Ulfin

Protagonistja e dramës së Eduard Olbit "Kush ka frikë nga Virxhinia Ulf", rol i menduar për Luiza Xhuvanin , i besohet përfundimisht Eva Alikajt. Aktorja mbërriti të dielën në Tiranë dhe ka shpëtuar regjisorin Kushtrim Bekteshi. Mbeti pa aktore pas largimit të Xhuvanit nga loja në po