Rezultate te kerkimit per termin: +Egjipt

Meta: total 1000 / total_found 5481 / time 0.002 / keyword[0] egjipt / docs[0] 5481 / hits[0] 8539 /
No Pic available
  • 2019-03-15

Pikëtakim me shqiptarët në Tokën e Shenjtë

Luan Rama Hebrejtë, – shkruan një ndër poetët më të mëdhenj izraelit Jehuda Amishai, – janë si një rezervat i përjetshëm pylli, ku drurët rrinë ngjitur njëri me tjetrin, madje dhe të vdekurit. Nuk kanë vënd për tu shtrirë. Ata qëndrojnë drejt, mbështetur tek të gja

Rriten tensionet Turqi-Izrael, Erdogan  Netanjahut: Nëse ka tiran në botë, je ti!
  • 2019-03-14

Rriten tensionet Turqi-Izrael, Erdogan Netanjahut: Nëse ka tiran në botë, je ti!

Duke iu referuar kryeministrit izraelit, Benjamin Netanyahu, homologu i tij turk, Recep Tayyip Erdoan, ka deklaruar se, nëse ka një tiran në botë, ai je ti që masakron fëmijët palestinez. Erdoan foli për Netanyahun në një aktivitet në Ankara, ku tha: A nuk je ti ai që mban mijëra fëmij

No Pic available
  • 2019-03-02

Shqipëria zien nga kriza, Presidenti Meta flet nga Piramidat e Gizës (FOTO)

Prej disa ditësh, Presidenti ilir Meta gjendet në një vizitë zyrtare në Egjipt, ku ka pasur takime të rëndësishme me anëtarë të qeverisë, të cilëve u ka kërkuar bashkëpunim në sektorë të ndryshëm. Ndërkohë në fundjavë, Kreu i Shtetit ka gjetur kohën të vizitojë Piramidat e

Egjipt, Meta takon Sekretarin e Përgjithshëm të Ligës Arabe
  • 2019-03-01

Egjipt, Meta takon Sekretarin e Përgjithshëm të Ligës Arabe

Në vijim të vizitës zyrtare në Egjipt, Presidenti Ilir Meta, u prit nga Sekretari i Përgjithshëm i Ligës Arabe, Ahmed Aboul Gheit. Meta shprehu vlerësimin për bashkëpunimin shumë të mirë të Shqipërisë me vendet anëtare të Ligës Arabe. Në mënyrë të veçantë, Presidenti e përg

Meta në Egjipt, fton sipërmarrjet egjiptiane në Shqipëri
  • 2019-02-27

Meta në Egjipt, fton sipërmarrjet egjiptiane në Shqipëri

Presidenti Ilir Meta, nisi sot vizitën zyrtare në Egjipt duke u pritur me nderimet e veçanta shtetërore nga Presidenti i Republikës Arabe të Egjiptit, Abdel Fattah El-Sisi. Pas ceremonisë zyrtare të mirëseardhjes dhe intepretimit të himneve kombëtare, të dy Presidentët zhvilluan një ta

Trondit Erdogan: Populli i Egjiptit është zemra e Turqisë, por presidenti
  • 2019-02-25

Trondit Erdogan: Populli i Egjiptit është zemra e Turqisë, por presidenti

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan i ka dhënë përgjigje pyetjes së përse nuk takohet me presidentin e Egjiptit Abdel Fattah al-Sisi. “Unë nuk takohem kurrë me një njeri të tillë. Para së gjithash ai duhet të lirojë me një amnisti të përgjithshme të gjithë njerëzit q

Faik Konica: Si i erdhi fundi Shqipërisë së Zogut
  • 2019-02-11

Faik Konica: Si i erdhi fundi Shqipërisë së Zogut

Është interesante sesi Faik Konica përshkruan fundin e pushtetit të Ahmet Zogut. Në dorëshkrimet e tij të gjetura në arkivin e Vatrës, mënyra sesi ai e gjykon këtë periudhë është ndër më gjykimet realiste. Shqiponline po boton këndvështrimin e Konicës për këtë periudhë të hi