Rezultate te kerkimit per termin: +Ekosistemi

Total: 124
No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:12.215Z

Ekosistemi i gështenjës së Tropojës, me homogjenitetin gjenetik më të lartë në Europë dhe sipërfaqen më madhe në Ballkan

Tiranë, 2 Nentor /ATSH/ -Specialisti i ekosistemit të gështenjës, njëherësh kryetar i shoqatës "Gështenja e Tropojës", inxhinier Shpend Nikoçi, në një intervistë për ATSH-në, evidenton vlerat që mbart ky frut, në aspektin ushqimor, mjeksor, ekonomik, ekologjik e tradicional.Por gji

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:41.543Z

Buna kthehet në moçal; Banorët dhe ekspertët japin alarmin

Këto ditë vjeshte pa reshje shiu kanë dhënë alarmin në Lumin Buna. Uji është tërhequr dhe lumi i ngjan një moçali. Banorët, por edhe ekspertët e mjedisin thonë se gjendja është emergjente, pasi atje derdhen edh ujërat e zeza, qe rrezikojnë florën dhe faunën. Thatësira dhe tempe

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:14.650Z

Shkodër, liqeni, zonë e mbrojtur

Brenda katër viteve të ardhshme, 17 % e territorit të vendit nga 12.57 % që është sot, do të klasifikohet si zonë e mbrojtur, çka do të thotë ruajtje dhe zhvillim i qendrueshëm. Kreu i mjedisit, Fatmir Mediu gjatë takimit që pati në Shkodër me homologun e tij malazez, tha

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:08.733Z

Ministria e Mjedisit paralajmëron: Gjoba për subjektet vendore që ndosin ambjentin

Ministria e Mjedisit nuk mjaftohet me 50 gjobat e vëna vednorëve dhe i rikthehet edhe një herë aksionit për pastrimin e territorit. Këtë herë në qëndër të inspektimeve do të jenë vendet turistike, kryesisht ato bregdetare. Ilir Bala, kryeinspektor në Ministrinë e Mjedisit thotë se d

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:42.452Z

Hungari balta toksike arrin Danubin

Balta toksike e dale nga nje ndermarrje e punimit te aluminit qe ka perfshire nje zone te Hungarise ka arritur Danubin. Sipas eksperteve ekosistemi i lumit eshte ne rrezik.Lajmin e ka bere te ditur nje pergjegjes i sherbimit hungarez te kontrollit te ujrave.

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:41.659Z

HEC i ri ne Bushat

Me 160 milione euro do te ndertohet hidrocentrali i Ashtes ne Shkoder. Pas gati nje vit bisedimesh dhe projektesh eshte nenshkruar marreveshja per HEC-in me fuqi 50 mega vat. Cmimi shitjes se energjise nga ky HEC do te jete 5.9 cent euro per kilovat. Sipas kompanise ndertuese, nuk do te cenohet ambi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:14.825Z

Një dokumentar gjerman për resurset e natyrës shqiptare

Televizioni ZDF, i dyti për nga rëndësia në Gjermani, i ka kushtuar një film dokumentar resurseve të veçanta që ofron natyra në Shqipëri dhe problematikës për ruajtjen e mjedisit dhe kërkimin shkencor. Filmi dokumentar "Natyra Shqiptare", i realizuar nga dy kineastë gje

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama