Rezultate te kerkimit per termin: +Ekzekutuan

Meta: total 1000 / total_found 1950 / time 0.001 / keyword[0] ekzekutuan / docs[0] 1950 / hits[0] 2132 /
Foto+18/ Ushtarët azerë vrasin çiftin armen, i presin dhe veshët
  • 2016-04-05

Foto+18/ Ushtarët azerë vrasin çiftin armen, i presin dhe veshët

(KUJDES! PAMJE TEPËR TRONDITËSE) Lufta është e egër, kjo është një e thënë! Por kjo që do të shihni është ajo që e vërteton. Fshati është disa kilometra në brendësi të kufirit Artsakh me Azerbajxhanin. Vetëm disa banorë kanë qenë në Talish kur ushtarët Azerbajxhanit hynë

82 ekzekutime, Arabia Saudite drejt rekordit të prerjes së kokave
  • 2016-04-05

82 ekzekutime, Arabia Saudite drejt rekordit të prerjes së kokave

Plot 82 ekzekutime në më pak se katër muaj. 82 persona të dënuar për krime të kryera edhe në kohën kur kanë qenë fëmijë janë ekzekutuar me prerje koke. Po ndodh aktualisht në Arabinë Saudite. Këto janë të dhënat e mbledhura dhe të publikuara nga Reprieve, një organizatë ndër

No Pic available
  • 2016-03-24

Holandë, Gjykata e Hagës jep sot vendimin për kriminelin Radovan Karaxhiç

Gjyqi ndaj Radovan Karaxhiç, ish-Presidentit serb të Bosnjës dhe komandantit të ushtrisë serbe të Bosnjës, pritet të mbyllet sot në Gjykatën Kriminale për ish-Jugosllavinë në Hagë. Karaxhiç përballet me burg të përjetshëm pasi mbi të rëndojnë 11 akuza për krime lufte, krime ku

No Pic available
  • 2016-03-24

Rastet kur Fadil Hoxha ka qenë pjesëmarrës direkt në vrasjet e shqiptarëve

Nga Uran Butka Për gjykimin dhe vlerësimin e një personaliteti historik mbahet parasysh koha kur ka vepruar, si edhe qëndrimi ndaj ngjarjeve kryesore të jetës të popullit e kombit të vet. Fadil Hoxha jetoi dhe veproi në një nga kohët më kritike të kombit tonë: Lufta e Dytë Botëro

Karaxhiç dënohet me 40 vjet burg për krime lufte dhe gjenocid
  • 2016-03-24

Karaxhiç dënohet me 40 vjet burg për krime lufte dhe gjenocid

Gjykata për Krime Lufte në Hagë ka lexuar vendimin për ish-liderin serbo-boshnjak  Radovan Karaxhiç, i cili akuzohet si përgjegjës për një fushatë terrori në qytetin e Sarajevës në luftën e viteve 1992-95 në Bosnje. Karaxhiç është shpallur fajtor për gjenocid dhe krime lufte. Ai

Pushimet e padrejta nga puna, 3.1 miliardë lekë fatura për 2015
  • 2016-03-22

Pushimet e padrejta nga puna, 3.1 miliardë lekë fatura për 2015

Buxheti i shtetit shleu gjatë vitit të kaluar mbi 4 mijë fatura detyrimesh të krijuara nga vendimet e gjykatave, të cilat shpallën si të paligjshme pushimet nga puna të një numri të lartë punonjësish të të gjitha niveleve të administratës publike. Të dhënat e thesarit të shtetit

Polakët që shpëtuan hebrenjtë gjatë Luftës së Dytë Botërore 1939  1945
  • 2016-03-21

Polakët që shpëtuan hebrenjtë gjatë Luftës së Dytë Botërore 1939 1945

 …Ne nuk dimë asgjë edhe për shumë njerëz të tjerë: ata që u ofruan familjeve hebreje strehë dhe ushqim të ngrohtë në ato kohë terrori. Ishin dy apo tri ditë kjo ka pak rëndësi; nuk dimë asgjë për ata, që nazistët i vranë së bashku me miqtë e tyre hebrenj duke i shkat