Rezultate te kerkimit per termin: +Elez +Isufit

Total: 10
No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:10.452Z

In memoriamm/Selim Hysa i Lashkizës

Selim Asllan Hysa lindi në fshatin Lashkizë të komunës Zall-Dardhë të rrethit Dibër në një familje me tradita të larta patriotike me 20 shkurt 1878. Familja e tij ka dhënë një kontribut të madh në luftën kundër turqve dhe serbëve, si dhe është angazhuar edhe gjatë Luftës së Dy

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:18.872Z

Brahim Gjoçi, shqiponja e Lurës kreshnike

11-04-2012 / Nga Remzi Ndreu Mes bashkëluftëtarëve më me zë të Elez Isufit, ai është ndër kryesorët Krah Elez Isufit, figura e Brahim Gjoçit, bëri emër që i kaloi kufijtë e Lurës. Ai u bë i njohur n&eum

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:04.372Z

Serbët shënojnë sërish Betejën e Kumanovës

Komuniteti i serbëve të Maqedonisë do të festojë përvjetorin e Betejës së Kumanovës, në vendin ku ndodhet përmendorja e luftëtarëve të rënë serbë, në Zebërnjak. Sipas mediave lokale të Kumanovës

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:22.994Z

Historia si mit dhe si poezi

Të edukuar me shijen përzgjedhëse të "ekskatedrës", që na e ngushtonte rrethin e parapëlqimeve letrare në një duzinë shkrimtarësh të oborrit, vepra e të cilëve lexoheshin në orët edukative në arat e kooperativës apo në tornot e ndërmarrjeve, lexuesi i sotëm, i çoroditur nga lum

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:44.336Z

Iku një tjetër sezon i dështuar

Bledar KUKA Presidentët, sponsorët, donatorët i shpenzuan milionat e radhës. Sezoni thuajse u mbyll, mbetet të zbulohet cili do të jetë fati i Lushnjes dhe Kastriotit sepse, sinqerisht, mendoj se Teuta do të qëndrojë në Superligë e Burreli do të detyrohet të kënaqet me të Parën. Ar

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:25.976Z

Dine Hoxha në krye të 13 mijë luftëtarëve përballë ushtrisë pushtuesve serbe

  Dine Hoxha Nr. 2 Atentati ndaj Mbretit në Vjenë Si e shpëtoi Zogun, Dine Hoxha Alegoria e hollë dhe brilante e Dine Hoxhës, ka bërë të mundur që mbreti Zog t'i shpëtojë për mrekulli atentatit në Vjenë... Dhe konkretisht, ja si ka ndodhur, treguar nga goja e Isuf Peçi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:25.869Z

Dine Hoxha, filozofi popullor në oborrin e Zogut

  Arkivat për Dine Hoxhën "Më 17 dhjetor 1920, Peshkopia e mësyme prej një shumice të madhe rebelësh ra në dorën e këtyne, me gjithë që ushtria jonë dëftoi një qëndrim kreshnik. Dine Hoxha e Murat Kaloshi kanë luftue kundra ushtrisë". (AQSH, faqe 252, Dosja 98) "Dardha, Re

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama