Rezultate te kerkimit per termin: +Eliotin

Meta: total 9 / total_found 9 / time 0.000 / keyword[0] eliotin / docs[0] 9 / hits[0] 9 /
Kur CIA dashuronte një libër dashurie
  • 2017-06-21

Kur CIA dashuronte një libër dashurie

57 vjetori i vdekjes së Boris Pastërnak rikthen leximet e Doktor Zhivagos Doktor Zhivago nuk është vetëm një libër I bukur për dashurinë, por një libër që vazhdon të emancipojë shoqëri. Në 57 vjetorin e ndarjes nga jeta të Boris Pastërnak, botuesit e këtij romani në të gjithë b

No Pic available
  • 2013-10-04

Thomas Eliot, poeti qe farketoi brezin Nga Albert Vataj

Poeti, dramaturgu dhe kritiku amerikan Thomas Stearns Eliot mbush plot 125 vjet nga lindja. Gjurmet qe la ne letersi jane te njejta qe ai la ne botkuptimin e brezit te tij. Vetem nepermjet vetmohimit dhe nje pune kembengulese, ai ka mundur t'ia shkul veten perditshmerise rutinore per ta bashkuar ate

No Pic available
  • 2011-12-29

Vec ne ta sjellte rasti ta zbulosh

Mendimi si e vertete e lirise ne nje nga eksperiencat e rralla filozofike te pas viteve 90 vjen organike duke iu pergjigjur anktheve te sotme te krijuesit ne librin e ri poetik te Romeo ollakut. Heshtjen duke germuar botimet Princi shoqerohet me pune bardhe e zi qe klasifikohen drejtperdrejt ne mini

No Pic available
  • 2010-02-04

Kur tmerret psikike ishin emocion!

Poezia si rrugë emocionale e një populli, si art i qytetarisë, si arsye e rebelimit të poetit... Poezia më e mirë është e shkruar në shekullin XX, pasi poetët kaluan tmerre psikike të jashtëzakonshme - ndërsa qytetërimi ynë ende nuk është zgjuar qysh nga koha e atëhershme... Një p

Kthehet Moravia, skandal në Paris
  • 2010-01-26

Kthehet Moravia, skandal në Paris

Alberto Moravia është titulli i biografisë së shkrimtarit të vdekur 20 vite më parë, që do të botohet këto ditë në Paris nga botuesi Flammarion. Autor është René De Ceccatty Pse ju që keni qenë përkthyes në frëngjisht i romaneve të fundit të Moravisë, keni ndjerë nevojën t

No Pic available
  • 2009-11-11

Dhuratë një ëngjëll blu

Autori i Lajmit: Redaksia“Melodia e engjëllit blu” është romani më i ri i Kristina Hitës. Shkrimtarja e re dhuron një ëngjëll blu për lexuesit, ndërsa tregon diçka më shumë mbi këtë roman. Kristina Hita na e paraqet këtë roman si një medalje, me dy anët e saj. Në kuptimin e p

No Pic available
  • 2009-06-24

Çarls Dikens, mjeshtri i madh i fjalës dhe mendimit

Çarls Xhon Hafëm Dikensi (1812-1870), është pa as më të voglin dyshim romancieri më i mirënjohur e mbase më i madhi ndër romancierët anglezë, i cili u lind në Lendport, një nëndarje e Portsit, me banim në vargun e shtëpive në "Rrugën Tregtare". Shtëpia në fjalë mund të njëjt