Rezultate te kerkimit per termin: +Emiliano +Zapata

Meta: total 7 / total_found 7 / time 0.000 / keyword[0] emiliano / docs[0] 1025 / hits[0] 1485 / keyword[1] zapata / docs[1] 202 / hits[1] 253 /
No Pic available
  • 2017-04-10

Çfarë ka ndodhur më 10 prill?

1553 – Lindi Hugo Grotius, jurist holandez-filozof, teolog, dramaturg, historiograf, poet, burrë shteti dhe diplomat – hodhi themelet e së Drejtës Ndërkombëtare, bazuar në ligjin natyror. Në “Mare Liberum” botuar më 1609, Grotius formuloi parimin e ri, sipas të cilit

Çfarë ka ndodhur më 8 gusht?
  • 2016-08-08

Çfarë ka ndodhur më 8 gusht?

1793 – Shpërthen Kryengritja e Lyonit, që kishte filluar në qershor. Lyoni ishte i vetmi qytet në Francë përveç Parisit me një popullsi mbi 100.000 banorë. Revolta ishte kundër Konventës Kombëtare, pra ishte një lëvizje kundër-revolucionit francez, dhe u shtyp në dhjetor të po

Kur arti imiton jetën: 10 filmat e famshëm që janë bazuar në histori reale
  • 2016-02-19

Kur arti imiton jetën: 10 filmat e famshëm që janë bazuar në histori reale

Nuk janë të pakta rastet kur filmat janë një paraqitje e ngjarjeve të jetës reale. Revista Time ka publikuar dhjetë filma që janë bazuar në histori të vërteta të jetës njerëzore. E në fakt kur filmat marrin shkas nga jeta reale janë më të arrirë. Këtë e tregojnë shumë mirë k

10 filmat e famshëm që janë bazuar në histori të jetës reale
  • 2013-07-14

10 filmat e famshëm që janë bazuar në histori të jetës reale

Nuk janë të pakta rastet kur filmat janë një paraqitje e ngjarjeve të jetës reale. Revista Time ka publikuar dhjetë filma që janë bazuar në histori të vërteta të jetës njerëzore. E në fakt kur filmat marrin shkas nga jeta reale janë më të arrirë. Këtë e tregojnë shumë mirë k

No Pic available
  • 2012-03-20

Ekspozita e piktores Fany Mares një libër i hapur i jetës e kulturës meksikane

19/03/2012   Në sallën e Muzeut Kombëtar është hapur ekspozita e piktores meksikane Fany Mares, e titulluar “Ngjyrat e Meksikës”. Vetëm dhjetë tablo të punuar me akrilik, në përmasa afërsisht të njëjta, vijnë njëra pas tjetrës, si një kolazh apo libër i hapur, e faqe

100 vjet revolucion perkujtohen me birren Zapata
  • 2010-05-22

100 vjet revolucion perkujtohen me birren Zapata

Meksika do te festoje revolucionin 100 vjetorin e revolucionit te vitit 1910 duke hedhur ne treg birren “Zapata”. Emri i birres eshte vendosur per nder te nje nder liderve kryesore te revolucionit meksina, pikerisht Emiliano Zapates. Birra e re do te prodhohet nga nje shoqeri

Fjongo lidhur rreth një bombe
  • 2010-02-22

Fjongo lidhur rreth një bombe

Frida Kahlo pikturoi jetën, ekzistencën e saj, një torturë fizike të cilën ajo e shndërroi në art autentik. Me rastin e hapjes së ekspozitës personale në Bruksel, një portret i artistes meksikane që tablo pas tabloje ngriti legjendën e saj. Mendohet se për Frida Kahlon dihet gjith