Rezultate te kerkimit per termin: +Emmanuel +Macron

Meta: total 410 / total_found 410 / time 0.000 / keyword[0] emmanuel / docs[0] 855 / hits[0] 1051 / keyword[1] macron / docs[1] 564 / hits[1] 1736 /
Zbutet BE-ja, pranohet shtyrja e Brexit  Britania largohet më 31 tetor
  • 2019-04-11

Zbutet BE-ja, pranohet shtyrja e Brexit Britania largohet më 31 tetor

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian u pajtuan ti japin kryeministres Theresa May një afat të ri deri më 31 tetor për zbatimin e Brexit, katër muaj më shumë sesa ajo kishte kërkuar. Vendimi u mor në takimin e lartë të Bashkimit Evropian pas një diskutimi të gjatë me dyer të mbyllura, p

Kina do blejë 300 avionë Airbus pas marrëveshjes me BE
  • 2019-03-26

Kina do blejë 300 avionë Airbus pas marrëveshjes me BE

Liderët e Francës e Gjermanisë si dhe kreu i Komisionit të BE-së Jean-Claude Juncker u takuan në Paris me presidentin kinez Xi Jinping. Në fokus të axhendës së tyre është ruajtja e sistemit shumëpalësh të qeverisjes globale, e në veçanti klima dhe tregtia. Zyrtarët francezë e për

Paris, ushtria i bashkohet policisë për të shtypur protestat
  • 2019-03-24

Paris, ushtria i bashkohet policisë për të shtypur protestat

Protestuesit e njohur si Xhaketat e Verdha në Francë, kanë hyrë në fundjavën e 19-të të protestave kundër qeverisjes së presidentit francez Emmanuel Macron. Forcat ushtarake janë vendosur në Paris për të ndihmuar policinë e vendit, për shkak të eskalimit të mundshëm në dhunë. Pr

Macron do ta shpëtojë Europën
  • 2019-03-17

Macron do ta shpëtojë Europën

Në një fushatë elektorale të zbehtë për Parlamentin Europian presidenti i Francës ndërmerr iniciativën dhe kërkon reforma. Përpjekjet dinamike për ringjalljen e Europës, janë të mirëseardhura, mendon Bernd Riegert. Presidenti francez Emmanuel Macron ndjek një strategji të rafinuar

MACRON DO TA SHPËTOJË EUROPËN
  • 2019-03-17

MACRON DO TA SHPËTOJË EUROPËN

Në një fushatë elektorale të zbehtë për Parlamentin Europian presidenti i Francës ndërmerr iniciativën dhe kërkon reforma. Përpjekjet dinamike për ringjalljen e Europës, janë të mirëseardhura, mendon Bernd Riegert. Presidenti francez Emmanuel Macron ndjek një strategji të rafinuar

Macron bën thirrje për rilindje evropiane
  • 2019-03-05

Macron bën thirrje për rilindje evropiane

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka propozuar një sërë reformash për të siguruar të ardhmen e Bashkimit Evropian. Përmes një shkrimi autorial të publikuar në gazeta të ndryshme të 28 vendeve anëtare të BE-së, Macron bëri thirrje për krijimin e një agjencie që do të mbronte

Francë, veprime anti-semitike në varrezat hebraike (Foto)
  • 2019-02-20

Francë, veprime anti-semitike në varrezat hebraike (Foto)

Varrezat hebreje të Quatzenheim në Alsas të Francës, janë përdhosur. Persona të panjohur kanë vënë në shënjestër tetëdhjetë varre, duke i lyer me bojë në ngjyrë blu dhe verdhë me kryeqin e thyer gjerman të nazistëve. Mbishkrimi “Ujërat e zeza Alsasit”, emri i një l