Rezultate te kerkimit per termin: +Emrit

Total: 9263
No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:07.247Z

BE kërkon reforma përveç emrit

Maqedoni Dymbëdhjetë vjet pasi mori statusin kandidat, Shkupi është ende duke pritur hapjen e bisedimeve Fillimi i bisedimeve për anëtarësimin e Maqedonisë në BE nuk varet vetëm nga zgjidhja e kontestit të emrit, por edhe nga vëllimi dhe cilësia e reformave të realizuara, vlerësojnë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:41.680Z

Maqedoni, Kisha Ortodokse drejt ndryshimit te emrit

Kisha Ortodokse Maqedonase ne mbledhjen e ardhshme qe do te mbahet ne Oher, planifikon ta miratoje amendamentin me te cilin "Arqipeshkevia e Ohrit" do te bashkohet ne emrin e Kishes Ortodokse te Maqedonise. Burime qe i referohen KOM-se, bejne te ditur se zgjerimi i emrit te kesaj kishe d

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:35.163Z

Samaras referendum për kontestin e emrit

Kryeministri grek, Andonis Samaras, planifikon referendum për një emër të pranueshëm për kontestin e emrit të Maqedonisë. Javorja greke Parapolitika zbulon se Samaras është i vendosur për të shpallur referendumin për emrin final që do të ishte një marrëveshje me Qeverinë e Shkupit,

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:25.631Z

Në kërkim të zgjidhjes së emrit

Nuk duhet të keqpërdoret konsturktiviteti i shqiptarëve gjatë viteve të kaluara dhe tash të keqpërdoret me atë që shqiptarët të solidarizohen me thirrjet e tyre, që Republika e Maqedonisë të heqë dorë në euro-integrimet. Kjo do të ishte shumë e dëmshme për vendin Isuf

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:49.045Z

Caktohet takimi për çështjen e emrit

Presidenti Branko Cërvenkovski ftoi kryeministrin Nikolla Gruevski në një takim të përbashkët bashkërendues për çështjen e emrit. Takimi është caktuar që të zhvillohet ditën e enjte, ku qëllimi tij do të jetë harmonizimi dhe bashkërendimi i qëndrimeve të kreut shtetëror p

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:31.503Z

Maqedoni: Sinjale kompromisi për ndryshimin e emrit

Çështja e emrit të Maqedonisë mund të gjejë një zgjidhje në përputhje me kërkesat e Shkupit dhe Athinës e veçanërisht të komunitetit ndërkombëtar, ndërkohë që autoritetet maqedonase kanë dhënë shenja se janë të gatshme të bëjnë ndryshime të emrit kushtetues t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:55.788Z

Maqedonia në presion për çështjen e emrit

Vizitat e tyre vijnë në kohën kur po shtohen presionet për të gjetur një zgjidhje për çështjen e emrit mes Maqedonisë dhe Greqisë. Ministri i Jashtëm i Maqedonisë, Antonio Milloshovski, ka deklaruar se do të kërkojë ndihmë nga BE, për zgjidhjen e çështjes së emrit. Ai tha se "p

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama