Rezultate te kerkimit per termin: +Enciklopedia +Maqedonase

Total: 275
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:46.951Z

Enciklopedia maqedonase

Vendimi i Akademise maqedonase te Shkencave dhe Arteve per rikthimin e enciklopedise fyese ne treg ka rikthyer polemikat dhe reagimet ne Shkup. Partite e shqiptare te opozites fajin per rishfaqjen e enciklopedise skandaloze e kane hedhur mbi Bashkimin Demokratik per Integrim parti kjo qe

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:30.724Z

Enciklopedia maqedonase korrigjohet në qershor

Deri në qershor, akademitë shqiptare e maqedonase të arteve e shkencave do të formojnë një këshill të përbashkët, që do të ofrojë një interpretim të ndryshëm të historisë së marrëdhënieve midis popujve të Maqedonisë dhe Shqipërisë. “Me kushtetutë, një organizëm i ti

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:15.496Z

Enciklopedia Maqedonase,gjysma e kopjeve u shit

SHKUP- Ish-kryeredaktori i Enciklopedisë Maqedonase, akademik Bllazhe Ristovski ka theksuar se gjysma e kopjeve të kësaj enciklopedie janë shitur dhe gjysma presin të dalin në treg. Ai në një intervistë për të përditshmen Utrinski Vesnik në Shkup ka theksuar se Enciklopedia Maqedonase a

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:54.770Z

Enciklopedia maqedonase nuk ndryshon, thjesht ‘sqaron’

 Në enciklopedinë e re maqedonase, Skënderbeu do të mbetet me origjinë sllave dhe Nënë Tereza me origjinë vllahe. Strategjia e re e Akademisë maqedonase të Shkencave dhe Arteve (ASHAM) lidhur me hartimin e Enciklopedisë së re nuk do të ketë asnjë botim të ri të librit të konte

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:13.426Z

Enciklopedia e re maqedonase ende mister

Merret vendimi pas pezullimit të dokumentit antishqiptar Kuvendi i Akademisë Maqedonase të Shkencave dhe Arteve (AMSHA) ka vendosur që të hartohet një enciklopedi e re, pas rrëzimit të enciklopedisë së parë që ishte kryekëput një dokument antishqiptar dhe i konsideronte banorët autok

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:32.484Z

Enciklopedia maqedonase: Bekim Fehmiu është serb

Një tjetër incident shkaktohet nga enciklopeditë maqedonase kur iu referohen shqiptarëve. Këtë radhë është "Enciklopedia filmike", e botuar këto ditë nën sponsorizimin e Ministrisë së Kulturës, me autor Georgi Vasilevski që injoron dhe falsifikon kinematografinë shqiptare, duke tjet

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:25.502Z

Enciklopedia, protestë para ambasadës maqedonase në Tiranë

Qytetarë të shumtë janë mbledhur pasditen e sotme në një protestë para ambasadës maqedonase në Tiranë kundër enciklopedisë maqedonase. Protestuesit valëvisin flamuj shqiptarë dhe shprehen pro heqjes nga qarkullimi i enciklopedisë maqedonase. Enciklopedia e cila doli në qarkullim disa

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama