Rezultate te kerkimit per termin: +Enciklopedik

Total: 292
No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:38.687Z

Rexhep Qosja: Refuzoj tëpërfshihem në fjalorin Enciklopedik

PRISHTINE- Në një letër të dërguar Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës, të cilën ia ka dërguar dje edhe Gazetës Express, akademik Rexhep Qosja ka bërë publik refuzimin e tij që të përfshihet në Fjalorin Enciklopedik të Kosovës që do të hartojë ASHAK-u. Për këtë s

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:17.757Z

Vitrina e librit, "Fjalori enciklopedik shqiptar"

Vitrina e librit per kete jave, do te celet me "Fjalorin enciklopedik shqiptar", vellimi i 3-te nga germa N-Zh. I pergatitur nga Akademia e Shkencave ky vellim ka mbi 1200 faqe. Fjalori enciklopedik shqiptar zë një vend të veçantë në botimet shkencore të ASH-së, pasi është një v

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:26.032Z

Fjalori Enciklopedik Shqiptar, AIT: Fyes, përcaktimi si pakica

GJIROKASTËR- Shoqata e minoritetit grek, "Afirmuesit e identitetit tonë" akuzojnë Akademinë e Shkencave të Shqipërisë se ka mbajtur qëndrim diskriminues e denigrues ndaj minoritetit etnik grek, historisë, kulturës dhe kontributit të tij në shoqërinë dhe shtetin shqiptar. Gjatë një ko

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:32.091Z

Ju flet Moska: Në Fjalorin Enciklopedik Shqiptar propagandë ruse

Emisioni Ju flet Moska në RTV Ora News i Kastriot Myftaraj denoncoi mbrëmjen e sotme, 29 shtator 2017, ndikimin sovjetik në Fjalorin Enciklopedik Shqiptar prodhim i vitit 2008 dhe që është në qarkullim edhe sot. Myftaraj i quajti agjentë të influencës sovjetike autorët e këtij fjalori nd

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:26.036Z

Barka: Fjalori Enciklopedik shqiptar diskriminon minoritetin etnik grek

Shoqata e minoritet grek "Afirmuesit e identitetit tone" denoncoi dje "Fjalorin Enciklopedik Shqiptar" per permbajtje te nje qendrimi denigrues dhe disikriminues ndaj minoritetit etnik grek. Kryetari i shoqates Panajot Barka, eshte shprehur gjate nje konference per shtyp se, ne te dyja vellimet e k

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:58.539Z

Fjalori i ri enciklopedik korrigjimet e personazheve shqiptare

Pas shumë viteve punë, dalin nga shtypi dy vëllimet e botimit të ri të Fjalorit Enciklopedik Shqiptar. Vëllimi III, që do të përmbyllë këtë ndërmarrje për kulturën kombëtare, është në proces dhe do të jetë gati në vjeshtë. Kjo nuk e ka penguar Akademinë e Shkencave, Qendrën

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:40.380Z

Fotografet korcare ne nje botim enciklopedik

Realizuar dhe konceptuar prej Niko Kotheres vjen botimi enciklopedik kushtuar fotografeve korcare qe shoqerohet edhe me nje album. Ky liber me shume ngjan me nje studim qe sipas autorit ka qellim te nxise me tej hulumtimin dhe pasqyrimin objektiv te veprimtarise se fotografeve te

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama