Rezultate te kerkimit per termin: +Enciklopedik

Meta: total 312 / total_found 312 / time 0.000 / keyword[0] enciklopedik / docs[0] 312 / hits[0] 520 /
No Pic available
  • 2017-03-07

Vangjel Simaku, historiani erudit, artist dhe vizionar

Nga Raimonda MOISIU Lajmi i dhimbshëm dhe i pabesueshëm, pikëllim i thellë tronditi në dt.4 Mars 2017, qytetin e dijes, kulturës, historisë dhe serenatave, Korçën, bashkëqytetarët korçarë dhe voskopojarë: Shuhet krejt papritur, profesori i letërsisë, historiani erudit dhe enciklopedi

No Pic available
  • 2017-02-18

Shuhet legjenda e boksit shqiptar, Todi Janku: Kush ishte Roki Balboa shqiptar

Është ndarë sot në moshën 87-vjeçare nga jeta pas një sëmundje të rëndë Todi Janku, legjenda e boksit shqiptar. I konsideruar si “Roki Balboa” shqiptar, Theodhor Janku njihej për forcën e jashtëzakonshme në ring në vitet 1950-1960. Mjeshter i merituar i sportit, Janku vle

No Pic available
  • 2017-02-03

Plot 85 fakte nga jeta e Dritëro Agollit

Ja 85 fakte nga jeta e patriarkut të letrave shqipe, që nga dëshira e tij e parë për tu bërë veteriner, poezitë e para të botuara në Zërin e Rinisë, studimet në Shën Petërburg, familja, por edhe bëmat e kohës pa të cilat një njeri si Agolli nuk mund të imagjinohej. 85 fakte nga j

FETIH 1453, film historik turk, jo realist
  • 2017-01-29

FETIH 1453, film historik turk, jo realist

Nga Skifter Këlliçi Që në vitin shkollor 1949-50, kur isha nxënës i klasës së 6-të, nga mësimi i historisë së Mesjetës mbaj mend këto data: pushtimin e Kostandinopolit nga pushtuesit otomanë dhe rënien e perandorisë bizantine, më 1453, vdekjen e Gjergj Kastriotit , Skëndërbeu

Çamëria, flasin 2 deputetët e PS: Pse firmosëm për komisionin për zbardhjen e tragjedisë
  • 2017-01-15

Çamëria, flasin 2 deputetët e PS: Pse firmosëm për komisionin për zbardhjen e tragjedisë

Kërkesa parlamentare e 7 deputetëve për të ngritur një komision mbi zbardhjen e tragjedisë së Çamërisë dhe gjenocidit mbi shqiptarët e kësaj zone, mban firmat edhe të dy deputetëve socialistë, Artan Gaçi dhe Enkelejda Shkreli. Këta dy ligjvënës i janë bashkuar nismës me bind

No Pic available
  • 2016-11-18

Çfarë ka ndodhur më 18 nëntor?

326 – Në Romë, përurohet bazilika e vjetër e Shën Pjetrit e ngritur (në sheshin ku dikur ndodhej cirku i Neronit) në periudhën e perandorit Konstandin i madh. Emri “Bazilikë e vjetër”, filloi të përdorej për ta dalluar atë nga bazilika e tanishme, ndërtimi i së cil

Tri dramat e pabotuara të Dritëro Agollit
  • 2016-10-14

Tri dramat e pabotuara të Dritëro Agollit

Shaban Sinani Në 85-vjetorin e lindjes së shkrimtarit Dritëro Agolli, Akademia e Shkencave i jep për herë të parë lexuesit në Shqipëri tri dramat e tij: Fytyra e dytë, Mosha e bardhë dhe Baladë për një grua. Dramat Fytyra e dytë dhe Baladë për një grua janë krejt të panjohura pë