Rezultate te kerkimit per termin: +Enciklopedine +Maqedonase

Total: 29
No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:31.577Z

Maqedoni, vijojne debatet per enciklopedine

Ne Akademine e Shkencave dhe Arteve Maqedonase kane vazhduar debatet e ashpra midis dy paleve, njera qe mbron keshillin redaktues aktual te Enciklopedise se Maqedonise, te udhehequr nga akademiku Bllazhe Ristovski dhe tjetra e drejtuar nga kryetari i ASHAM, Georgi Stardelov. Por, fundi i

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:30.608Z

Buckovski: Reagimi i Ahmetit per enciklopedine, i gabuar

Ish presidenti i Maqedonise, Vllade Buckovski e ka cilesuar enciklopedine si nje fryt te bashkepunimit mes Gruevskit dhe Ali Ahmetit. “Menyra me te cilen reagoi Ahmeti ka qene jo adeguate. Enciklopedia eshte krijuar qe kur une kam qene ne krye te Maqedonise dhe ajo eshte realiste p

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:22.838Z

BE merr ne shqyrtim enciklopedine e Shkupit

Bashkimi Evropian ka marre ne shqyrtim enciklopedine e re te hartuar nga Akademia e Shkencave ne Maqedoni dhe se shpejti mund te kerkoje informacione shtese mbi te. Lajmin e bejne te ditur agjencite maqedonase, te cilat iu referohen burimeve nga Brukseli. Sipas ketyre te fundit, kerkesa e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:45.444Z

Maqedoni, nisin pergatitjet per enciklopedine e re

Akademia e Shkencave dhe Arteve te Maqedonise ka nisur pergatitjet per hartimin e enciklopedise se re. Sipas akademikut Mitko Maxhunkov, i cili do te zevendesoje kryeredaktorin e enciklopedise se pare Bllazhe Ristevski, enciklopedia e re do te jete si ajo britanike “Britanica&rdquo

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:27.187Z

Maqedoni, dvd me enciklopedine ne tregun e zi

Edhe pse teksti i enciklopedise se re maqedonase eshte terhequr nga tregu, dvd me permbajtjen e saj kane dale ne shitje ne tregun e zi maqedonas. Lajmin e bejne te ditur mediat lokale, sipas te cilave dvd-ja eshte kerkuar nga nje numer i madh intelektualesh, studentesh dhe nxenesish. Sipa

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:25.050Z

Enciklopedia maqedonase, doktrine raciste

Kryeministri Berisha e ka cilesuar enciklopedine maqedonase si nje shperthim racist ndaj shqiptareve, por qe ngelet ne stadin e enciklopedise. "Shqiptaret nuk duhet te impresionohen nga asnje nderhyrje nga ata qe kane probleme me identitetin e tyre", u shpreh Berisha. Doktrina antishqiptare sipas ti

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:47.604Z

Shkup, ASHAM debat per Enciklopedine maqedonase

SHKUP- Kryetari i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Maqedonisë, Georgi Stardelov mohon zërat se enciklopedia maqedonase, me përmbajtje fyese dhe të pavërteta të mëdha për shqiptarët dhe historinë e saj të ketë dalë sërish në treg. Në një prononcim për median një ditë më p

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama