Rezultate te kerkimit per termin: +Engjlli

Meta: total 8 / total_found 8 / time 0.000 / keyword[0] engjlli / docs[0] 8 / hits[0] 9 /
No Pic available
  • 2010-08-27

Monodrama, tri ditë në Vlorë

Festivali Prgjat tri netve n qytetin e Vlors do t zhvillohet Festivali Mbarkombtar i Monodrams. N nj konferenc pr shtyp dhn n teatrin “Petro Marko”, aktori Ilirian Ali, q do t prfaqsoj edhe Vlorn n kt aktivitet bri me dije se zhvillimi i tij bhet fal mbshtetjes financiare t bashkis Vlor

No Pic available
  • 2010-08-16

Koha kur i thurnim poezi Titos

Podrimja: Përballemi me krim kulturor! “Un, para se t merresha me shkrime, merresha me sport. Isha notues, nj ndr m t njohurit, jo vetm n Kosov, por edhe jasht Kosovs. Por, un rastsisht kam hyr n letrsi. Nj mik imi shkruante poezi dhe ai vinte t m shihte mua kur krceja nga

No Pic available
  • 2010-08-06

Besimi pa vepra është i vdekur

“’dobi ka, vllezrit e mi, nse dikush thot se ka besim, por nuk ka vepra? Besimi pa vepra sht i vdekur”. Kto fjal t apostullit Jakob i shpallin luft t hapur trillit t asaj teologjie q thot se aprovimi intelektual i doktrins s vrtet prbn thelbin e besimit t krishter. Megjithat, ven

No Pic available
  • 2010-07-14

Çmë duhet një shkop!

Shoqata e Shkrimtarëve të Maqedonisë, me rastin e festës së blirit, nderoi me çmimin vjetor Skeptri i letërsisë 2010 poetin shqiptar Sadik Bejko Kur m’u propozua ky skeptr, si sht e udhs n raste t tilla, rash n mendime. sht vrtet e holl, sht shum delikate dhnia e nj

No Pic available
  • 2010-05-09

Roli që të bie në kokë

E veçanta e kësaj shfaqjeje ishte muzika live që kompozitori Eduart Hallulli interpreton për 1 orë në kitarë akustike, elektrike, me organo, me violinë dhe bateri. N salln bodrum t Tatrit t Metropolit, prej dy ditsh po shfaqet monodrama “Engjlli i gravitetit” i

No Pic available
  • 2009-05-28

Përsëri me zonjën Ledi Shamku alias Enkelejda Shkreli (II)

Nga Kristo FrashëriVijon nga numri i djeshëm Unë iu kritikova përse e anashkaluat faktin se Kodeksin e Pal Engjëllit e kanë trajtuar të tjerët, madje jo vetëm botuar në origjinal, por edhe në përkthimin shqip. Të thuash se nuk e dinit që qenka botuar, nuk është turp. Por turp ë

No Pic available
  • 2008-11-01

D/D ose Dashuria dhe Deti

N noveln e ehovit Zonja me kone ka nj pasazh enigmatik: N Oreand [ata] uleshin n nj stol ndan nj kishe, kundronin detin posht dhe heshtnin. Jalta mezi dukej npr mjegulln mngjesore, mbi majat e maleve qndronin t palvizshme ret e bardha. Gjethnaja nuk shushurinte ndr pem, zhuzhinin gjinkallat dhe nj