Rezultate te kerkimit per termin: +Enver +Hoxhs

Total: 44
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:11.657Z

Aurel Plasari: Greva e urisë mbi tezat e Enver Hoxhës

Teza e antiparlamentarizmit frymëzon Edi Ramën Nj kndvshtrim t veant, gati-gati psiko-analitik, sjell pr grevn e uris shkrimtari dhe studiuesi Aurel Plasari. Ai jep modele q ngjajn sjelljes s opozits s sotme dhe gjen ngjashmri mes saj dhe sjelljeve t diktatorit komunist Enver Ho

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:16.264Z

PD: Rama riktheu standardet e atit t tij shpirtror Enver Hoxhs

Tiranë, 30 Gusht NOA Edi Rama doli sot para mediave, pr t zhurmuar Kongresin, me t cilin riktheu standardet e atit t tij shpirtror Enver Hoxhs, nga ku nxori jasht mediat kur foln kundrshtart e tij. Ky ishte vlerësimi i dhënë sot nga Partia Demokratike, përmes zëdhënëses së saj, Erla Mëh

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:07.095Z

Nacional-komunizmi i Enver Hoxhës

Sikundr dhe n kthesa t tjera gjat historis bashkkohore t vendit, n zanafill t ksaj dukurie jan t pashmangshmit jugosllav. Ksaj radhe ishte vdekja e Titos n maj t vitit 1980 q prmbysi prfundimisht ekuilibrin e brisht t mozaikut federativ dhe mprehu vigjilencn e udhheqsve t Tirans.

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:44.113Z

PR KUJTIMIN E ENVER HOXHS DHE MONUMENTIN E AHMET ZOGUT

Ahmet Zogu dhe Enver Hoxha jane dy figura historike. Nuk e vendosen dotkete status te tyre as paraardhesit tane dhe as ne bashkekohesit. Sa ishin gjalle ia dolen ata vete me mjetet e menyrat e tyre. Tani ne vitin 2010 ndersa jane vetem kujtime por edhe trashegimi kombetare na takon pikerisht neve dh

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:23.495Z

Të pëndjekurit: Bashkia po dëmton memorialin kundër diktaturës

Punimet e Bashkis s Tirans n sheshin "Sknderbej", kan dmtuar vendin ku sht planifikuar ngritja e memorialit kushtuar viktimave t komunizimit t vendosur pak koh m par n vendin ku dikur qndronte monumenti i Enver Hoxhs. Besim Ndregjoni, Sekretar i Prgjithshm i shoqats s t Prndjekurve Politi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:12.961Z

Milo zbulon dokumentet e reja Si erdhi Enver Hoxha ne krye te PKSH

e Marte 11 Nentor 20141245 pm p classwp-caption-text Enver Hoxha 1941brbrHistoriani Paskal Milo me nje liber per ish-udheheqesin komunistbrbrLetra e Popovicit per Titon Hoxha i afte per drejtues i rritur shpejt luftetari me i forte per pastrimin e partisebrbrKoco Tashko preferoi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.326Z

Shqipria e egr: E ardhur nga t ftohtit!

Harrojeni reputacionin e keq. Ky vend i bukur, i friksuar nga historia, lutet q t eksplorohet Reputacioni i ndaluar i Shqipris, u prshkrua sfundi edhe nga A.A.Gill. Duke shkruar pr gazetn Sunday, Gill e prshkroi Shqiprin si nj Sakate e Asads, nj vend ku gjakmarrja dhe zhgjaksimi q n pamje t par

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama