Rezultate te kerkimit per termin: +Enzimat

Meta: total 89 / total_found 89 / time 0.000 / keyword[0] enzimat / docs[0] 89 / hits[0] 103 /
No Pic available
  • 2017-05-31

Evolucioni, një teori sa e vjetër, utopike dhe e diskredituar!

Nga Miron Çako* Teoria e Evolucionit që si fjalë vjen nga latinishtja evolutio u shfaq në botë shek. XIX dhe mban si pioner dhe themelues të saj britanikun Çarls Darvin (1809-1882). Ai mbasi dështoi të studionte për mjekësi në Universitetin e Edinburgut, mbaroi në Kembrixh studimet për

Një guidë për trajtimin e duhur të shqetësimeve gastrointestinale
  • 2017-05-16

Një guidë për trajtimin e duhur të shqetësimeve gastrointestinale

Më shumë se gjashtë europianë në dhjetë vuajnë nga shqetësimet gastrointestinale, të paktën një herë çdo gjashtë muaj. Rezultati ka dalë nga një kampion prej më shumë se një mijë personash me moshë nga 16 deri në 64 vjeç. Sipas të intervistuarve, shqetësimet më të shpesht

Si ndikon regjimi i përditshëm ushqimor në qarkullimin e gjakut
  • 2017-04-09

Si ndikon regjimi i përditshëm ushqimor në qarkullimin e gjakut

Një qarkullim i mirë i gjakut dhe enë të tonifikuara e elastike, që ndihmojnë në zvogëlimin ose eliminimin e mbajtjes së celulitit, varen edhe nga ushqyerja e mirë. Dieta jonë bazohet më tepër në konsumimin e makaronave, bukës, sheqernave të thjeshta, yndyrave të ngopura, që janë

Dobitë e shumta të kërpudhave
  • 2017-04-06

Dobitë e shumta të kërpudhave

Një studim shkencor ka treguar se konsumimi i vetëm 100 gramëve të kërpudhave në ditë për vetëm një javë, ul nivelin e kolesterolit me 12 për qind. Hulumtuesit i ndanë njerëzit në dy grupe, ku njëri prej tyre do të hante kërpudha dhe tjetri rreth 60 g gjalpë në ditë. Kolesteroli

Maskë për flokët e thatë në kushtet e shtëpisë
  • 2017-02-24

Maskë për flokët e thatë në kushtet e shtëpisë

Flokët e thatë janë një shqetësim për të gjitha femrat dhe është e vështirë që të gjenden trajtimet e duhura për tu dhënë atyre shkëlqim dhe hidratim. Në dyqane  mund të gjejmë produkte të shumta për flokët, duke nisur që nga produktet e larjes, tek trajtimi apo modeli i tyr

Uthulla e molles zbuloni mrekullite ne shendetin tuaj
  • 2016-11-24

Uthulla e molles zbuloni mrekullite ne shendetin tuaj

Transmetuar me 23112016 - 1926 Kjo ndodh sepse uthulla e molles permban thartiren qe ndihmon ne absorbimin me te lehte te lehte te mineraleve dhe vitaminave nga ushqimi Ajo na ndihmon ne luften kunder infeksioneve ngadaleson enzimat tretese dhe rregullon niv

Si te kuroni ulceren me leng lakre turshi
  • 2016-10-07

Si te kuroni ulceren me leng lakre turshi

Transmetuar me 06102016 - 2103 E keni pyetur veten se lengu i lakrave turshi qe ju hidhni poshte sapo te mbaroni se konsumuari ato ka veti te shumta ushqyese ne shendetin tuaj Nese jo mesojeni tani se ky leng ka aftesine te shnderroh