Rezultate te kerkimit per termin: +Eprme

Meta: total 6 / total_found 6 / time 0.000 / keyword[0] eprme / docs[0] 6 / hits[0] 6 /
No Pic available
  • 2011-05-25

Shqipri, kur arbitri bhet pal!

Nga Ennio Grassi* Pr t kallzuar se ç’po ngjet n Tiran, n t pabesueshmen pjes e dyt e lojs elektorale (n transmetim direkt televiziv pra faqe bots), pr ta kallzuar pra kt, do bnte fajde t thirrrej nj shkrimtar i talentuar n vend se nj komentator politik. E provoi n fakt Ismail Kadare, kur

No Pic available
  • 2010-05-29

Nietzche

Libri i par i Zarathustra-s fillon me tregimin e tri metamorfozave: “si shpirti bahet deve, dhe deveja luan, dhe s mbrami luani fmij“. Deveja asht kafsha q bart: bart peshn e vlerave t prcaktueme, barrn e edukimit, t moralit dhe t kulturs. Ajo i transporton n shkretin

No Pic available
  • 2010-05-25

Kur komunizmi nuk është në plan të parë

Periudha komuniste, edhe pse është përmendur, nuk është më në plan të parë dhe vetë Shqipëria nuk është më shprehimisht qendrore. Flitej me shaka se në tërë veprat e këtij shkrimtari, nuk kishte as hero, as dashuri. Ky pohim bie poshtë me Aksidentin, i cili ka të bëjë kryesisht

N pritje t golit
  • 2009-12-08

N pritje t golit

Blerim Xhemajli po kalon momente magjike me Parmn, e cila i ka befasuar t gjith futbolldashsit me rezultatet q po i arrin kt sezon, edhe pse nuk ka skuadr me yje. Mesfushori shqiptar pati paraqitje t plqyeshme t dieln n barazimin 2:2 kundr Genoas. Pas sezonit pozitiv q pati me Torinon, 23 vjeari po

No Pic available
  • 2008-11-01

Pasojat e lufts n Komunn e Vushtrris

Nga Hajdin Islami Edhe komuna e Vushtrris si shum pjes t tjera t Kosovs doli nga lufta me dme t shumta njerzore dhe materiale. Pas lufts detyrim kryesor ishte sanimi dhe zbutja e ktyre pasojave t mdha. Mirpo fal angazhimit t Institucioneve komunale t Vushtrris u arritn rezultate t konsiderue

No Pic available
  • 2008-11-01

Grdeci - kumti karnavalesk i vetdijes qytetare

Nuk ka kaluar vetm gjysm viti nga shprthimi i depos s armve n Grdec. Kaq ka mjaftuar q nj aspekt kaq i thell e tragjik t katandiset pas nj kohe relativisht t shkurtr n njfar postscriptumi karikaturesk, tragjikomik, nj parodi e dhimbshme e t gjitha tragjedive q e shoqrojn rregullisht shoqrin shqiptar