Rezultate te kerkimit per termin: +Epir

Meta: total 415 / total_found 415 / time 0.000 / keyword[0] epir / docs[0] 415 / hits[0] 599 /
No Pic available
  • 2019-04-01

Historiani serb: Shqiptarët kanë humbur shumë tokë tek serbët

 Ndoshta shqiptarët në mesjetën e hershme mund të kenë humbur shumë tokë te serbët, ato nuk ishin aspak një popull që po shuhej. Që nga fundi i shekullit të 13 ata nisën një sulm drejt veriut në Selanik, Epir dhe Greqi, që nga fundi i shekullit të 17 një sulm të dytë drejt veril

No Pic available
  • 2018-12-24

Arben Llalla akuzon Panajot Barkën për nxitje të nacionalizmit grek

Historiani Arben Llalla e quan librin e fundit të Panajot Barkës, si një botim që nxit nacionalizmin. “Ky është libri i autorit grekofon Panajot Barka i cili nxit urrejtje etnike dhe fetare midis grekëve dhe shqiptarëve. Autori grekofon Barka tenton të hedhë hije dyshimi mbi identite

No Pic available
  • 2018-11-09

Rajmond Dunkan dhe historia e jashtëzakonshme shqiptare

Luan Rama Raymond Duncan (Rajmond Dunkan) bën pjesë në atë elite amerikane e cila u shfaq në Parisin e lirë e antipuritan që në fillimet e shekullit XX, ku veç poetit Oscar Wilde, filozofit Ezra Pound, autorit të Uliksit James Joice, që u botua së pari në Paris nga amerikania tjetër S

Bularati, Idrizi: Shteti ra, të mblidhet urgjentisht Këshilli i Sigurisë
  • 2018-11-09

Bularati, Idrizi: Shteti ra, të mblidhet urgjentisht Këshilli i Sigurisë

Kreu i PDIU, Shpëtim Idrizi ka reaguar pas thirrjeve nacionaliste dhe antishqiptare dje në Bularat të Gjirokastrës gjatë varrimit të ekstremistit grek Kostandino Kacifas. Nëpërmjet një deklarate për mediat, Idrizi tha se dje u gjendëm përballë shfaqjes së turpshme për shtetin shqiptar

No Pic available
  • 2018-11-07

Ish-ministri i Arsimit në Greqi: Kacifas nuk u vra në Vorio Epir, por në Shqipëri

Nuk lejohet që një individ të qarkullojë me kallashnikov në një vend të huaj, të ngrejë flamurin grek dhe të qëllojë me armë, është deklarata që Nikos Filis, ish-ministri i Arsimit dhe deputeti i SYRIZA ka bërë gjatë një interviste televizive. Vrasjen e Konstandinos Kacifas ai e

Kacifas, protestë në Selanik: Shqiptarë vrasës, koha juaj mbaroi (VIDEO)
  • 2018-10-31

Kacifas, protestë në Selanik: Shqiptarë vrasës, koha juaj mbaroi (VIDEO)

Thirrja për të dytën herë në zyrën e Bushatit nga Ministria e Jashtme për ambasadoren greke, Eleni Surani, ku iu kërkua ti jepet fund me protestat, djegien e flamurit dhe djegien e bizneseve të shqiptarëve në Athinë pas rastit Kacifas, nuk i ka ndalur grekët. Protesta e tyre janë zhven

Medalje e panjohur e porositur nga Ali Pasha
  • 2018-10-30

Medalje e panjohur e porositur nga Ali Pasha

Ky është një medalion i periudhës osmane në shtëpinë e ankandit Kunker, Gjermani. Ajo mendohet se është porositur në 1807 nga Ali Pasha Tepelena ( 1741-1822), sundimtari shqiptar Shqipërisë dhe Greqisë, i cili ishte de facto i pavarur nga Porta e Lartë . Në kundërshtim me traditën i