Rezultate te kerkimit per termin: +Epirit

Meta: total 1000 / total_found 1177 / time 0.000 / keyword[0] epirit / docs[0] 1177 / hits[0] 1923 /
Publikohen foto të panjohura të genocidit mbi çamët
  • 2017-06-23

Publikohen foto të panjohura të genocidit mbi çamët

Kolaboracioni dhe genocidi në çamëri  1944-1945, (E vërteta e bashkëpunimit të çamëve me gjermanët) është studimi më i fundit mbi raportet shqiptaro-greke në fokus të së cilit është çështja çame. Studiuesi Arben P. Llalla sjellaspekte dhe dokumente historike me pika të shkurta

No Pic available
  • 2017-06-12

Një dorëshkrim për Shqipërinë në Vatikan

Në Bibliotekën Apostolike të Vatikanit gjendet një dorëshkrim italisht (Barb.lat.5361) i Antonio Brunit nga Ulqini, me titull « Del Bellerbegato della Romania, dAntonio Bruno da Dolcigno » (Mbi bejlerbejllëkun e Rumelisë, nga Antonio Bruno prej Ulqini) i shkruar andej nga gjysma e dytë e s

No Pic available
  • 2017-06-10

Shqipëri- Greqi bëhen bashkë, stërvitje për zjarrin

Shërbimet zjarrfikëse të Gjirokastrës dhe rajonit të Epirit zhvilluan një stërvitje të përbashkët  në zonat kufitare të Koshovicës dhe Kastanjas. Në të u përfshinë 27 efektivw, si dhe 9 automjete. Zjarrfikësit shqiptarë dhe grekë ndërhynë  për të shuar zjarret e imp

Rreziku i destabilitetit, interes në Shkup e Athinë për krizën në Tiranë?
  • 2017-04-24

Rreziku i destabilitetit, interes në Shkup e Athinë për krizën në Tiranë?

Burime konfidenciale i thanë TCH se shërbimet partnere kanë një shqetësim në rritje lidhur me të dhëna të besueshme se të paktën dy shtete të tjera po tentojnë të nxisin destabilizim në Shqipëri. Nuk bëhet e ditur se cilat janë këto dy shtete, por këto të dhëna përforcojnë id

No Pic available
  • 2017-04-21

Daçiçi: Shqipëria e Madhe po na vjen deri në Nish

Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daçiç, thotë se BE-ja, SHBA dhe Britania e Madhe do të jenë përgjegjëset kryesore për pasojat nëse nuk reagojnë ndaj deklaratave të politikanëve shqiptarë.   Ai këtë e ka thënë pas deklaratave të fundit të kryeministrit shqiptar Edi Rama, pre

No Pic available
  • 2017-03-09

Çfarë ka ndodhur më 9 mars?

1230 – Cari bullgar Ivan Asen II mposht Theodhorin e Epirit në betejën në afërsi të fshatit Klokonic (në Bullgarinë e sotme). Rivaliteti i tyre kishte qenë i hershëm. Principata ose Dhespotati i Epirit ishte themeluar nga Michael Duka Komnenus. Vëllai i tij, Theodor Duka, që erdhi n

No Pic available
  • 2017-03-04

Çfarë ka ndodhur më 4 mars?

51 – Neroni, Perandori i ardhshëm romak, merr titullin “princeps iuventutis” (kryetar i rinisë). 852 – Duka kroat Trpimir nënshkruan një ligj – ky është dokumenti i parë ku emri “kroat” gjendet i shkruar në burimet historike 1789 – Kongresi i S