Rezultate te kerkimit per termin: +Erdogani

Meta: total 515 / total_found 515 / time 0.000 / keyword[0] erdogani / docs[0] 515 / hits[0] 977 /
No Pic available
  • 2017-05-24

Turqia do të bllokojë misionin e ushtarëve austriakë në Kosovë?

Turqia ka paralajmëruar se do të bllokojë pjesëmarrjen e Austrisë në stërvitjet e NATO-s. Kjo mund të ketë pasoja të rënda edhe për Kosovën. Aleanca e NATO-s ka 28 vende anëtare dhe 22 vende partnere në Evropë. Austria si një vend neutral bën pjesë në grupin e vendeve partnere,

No Pic available
  • 2017-05-03

Erdogani e kërcënon me lamtumirë BE-në nëse nuk hap negociatat

Presidenti i Turqisë kërkon që bisedimet e anëtarësimit të Turqisë në BE, të cilat kanë ngecur, të vazhdojnë. Përndryshe, Turqia do t’i kthejë kurrizin Evropës, deklaroi ai. Presidenti i Turqisë, Rexhep Tayyp Erdogan kërkon t’i kthejë kurrizin Bashkimit Evropian, po t

No Pic available
  • 2017-04-17

Një portret për sulltan Erdoganin/ Dribluesi që përmbysi elitën e turqve të bardhë

Sulltan apo shërbëtor i popullit? Me këtë pyetje The Economist nisi eksplorimin e informacioneve që fshihen pas perdes konfuze për udhëheqësin e Turqisë, Rexhep Taip Erdogan, i cili nuk është një person që mund të lexohet lehtësisht. Inteligjent dhe i paparashikueshëm, protagonisti i

No Pic available
  • 2017-04-16

Nga historia tek ekonomia/ Gjeopolitika e Turqisë, vend mes Evropës dhe Azisë

Në Turqi po zhvillohet sot një referendum shumë i rëndësishëm për të ardhmen e vendet, ku do të vendoset nëse kompetencat e presidentit të zgjerohen më shumë ose jo. Më poshtë vijon gjeopolitika e Turqisë: Turqia është një vend me shumicën e popullsisë myslimane që ndodhet mes

No Pic available
  • 2017-04-13

Kurdët në rezistencë kundër Erdoganit

Rezistenca kundër kushtetutës për sistemin presidencial është veçanërisht e madhe në juglindje të Turqisë. Në këtë rajon Erdogani i kundërvihet me të gjithë forcën partisë së afërt me kurdët HDP. Në metropolin kurd Diyarbakir luftohet për çdo votë. Asnjëherë këtu partia

No Pic available
  • 2017-04-06

Blushi në Kuvend: Nëse LSI nuk hyn në zgjedhje, Rama bëhet si Erdogani

Deputeti Ben Blushi, kryetar i LIBRA ka deklaruar nga foltorja e Kuvendit se Rilindja po bie dhe se në këto momente Edi Ramës i dridhen duart. Shpresoj që gjysma e qeverisë nuk ka ardhur me fjalime të gatshme kundër tij, se njeriu që sot duhet tia shkruante fjalimet po i dridhej dora dhe min

No Pic available
  • 2017-04-02

Referendumi në Turqi, Erdogan kërkon votën e kurdëve

Edhe pse i sulmuar si arkitekti i destabilitetit në vend, Presidenti i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan u ka bërë thirrje kurdëve të juglindjes të votojnë pro referendumit, i cili do ti shtojë atij kompetenca të reja. Por, teksa e ka quajtur veten e tij mbrojtës të paqes, Erdogan ka pasur n