Rezultate te kerkimit per termin: +Erudicioni

Meta: total 69 / total_found 69 / time 0.000 / keyword[0] erudicioni / docs[0] 69 / hits[0] 70 /
Ai, tjetri në letërsi
  • 2018-03-12

Ai, tjetri në letërsi

(Vështrim për romanin NILkon të Fate Velajt, botuar nga Onufri, Tiranë – Nëntor 2017) Prof. Dr. Vjollca Dibra Universiteti i Prishtinës dhe Prizrenit E para gjë që më ra ndërmend kur mora në dorë romani NILkon ishte informacioni im i mëngët për autorin. Krahasimi bëhet edhe më

Romani Nënshtrimi, i Houellebecq-ut
  • 2018-02-04

Romani Nënshtrimi, i Houellebecq-ut

Ndue Ukaj Michel Houellebecq është shkrimtar francez, prozator, poet dhe kritik i letërsisë. Autorë i shumë librave, që kanë përftuar lexues të shumtë anë e kënd botës, ai ka fituar çmime të ndryshme dhe famë ndërkombëtare, duke u vlerësuar si njëri nga shkrimtarët më të mir

A e dashuroi Faik Konica striptisten amerikane? Konomi: Thashetheme gazetash
  • 2017-11-03

A e dashuroi Faik Konica striptisten amerikane? Konomi: Thashetheme gazetash

A e dashuroi vërtet Faik Konica Ann Corion, striptisten e famshme 29 vjeçare amerikane? Cila është e vërteta e një raporti intim mes diplomatit shqiptar dhe vajzës më të përfolur në mediat amerikane? Ilir Ikonomi e quan këtë raport më shumë thashetheme gazetash. Ndoshta të vërtetën

No Pic available
  • 2016-10-26

Çuliq, poetja që gjithësisë i jep krahë njerëzore

Nga Rezart Palluqi Poetja Elona Çuliq e shkurton distancën e gjithësisë me Tokën dhe njeriun që e konsideron atë dyqanin e saj. Këtë ajo e bën, ashtu si poetët natyralistë, duke i dhënë zë njerëzor gjithësisë. Sa herë që njeriu në poezinë e saj tenton të dalë nga errësira, a

Kastriot Myftaraj: Ja përse më urren Artur Zheji
  • 2016-06-11

Kastriot Myftaraj: Ja përse më urren Artur Zheji

Kastriot Myftaraj ka reaguar pas fyerjes dhe injorimit të Artur Zhejit në emisionin Zonë e Lirë. Ai shkruan se Zheji e urren dhe jep arsyet për këtë gjë. Bëhet fjalë për një biografi të tij për Zhejin, botuar disa kohë më parë. Më poshtë reagimi i Myftaraj: Ja përse me urren A

Shkolla shqiptare dhe mësimet mbi fetë
  • 2016-05-23

Shkolla shqiptare dhe mësimet mbi fetë

Nga Eugjen Merlika "Harresa e çdo feje, çon në harresën e detyrave të njeriut- J.J. Rousseau Ka disa ditë, që kur Kryeministri Edi Rama njoftoi publikisht mendimin se në shkollat mund të futet, si lëndë e re mësimore, një histori e besimeve fetare, që shkrimet në organet e shtypit g

Umberto Eco ndërroi jetë, rroftë letërsia e tij!
  • 2016-02-27

Umberto Eco ndërroi jetë, rroftë letërsia e tij!

Në moshën 84-vjeçare, shkrimtari dhe mendimtari italian u nda nga jeta të premten e shkuar. Ndërsa e gjithë bota kulturore u hidhërua për humbjen e tij dhe qindra bashkëqytetarë e nderuan në ceremoninë mortore në Milano, duke e përcjellë drejt banesës së fundit, vepra e Umberto Eco