Rezultate te kerkimit per termin: +Esad +Pash +Toptani

Total: 4
No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:56.112Z

Shqipëri: 7 kryeministra të vrarë, 10 të dënuar me vdekje

Në 101 vjet shtet Shqipëria numëron 33 kryeministra, që me një llogari të thjeshtë i bie një kryeministër për 3 vjet, prej të cilëve 7 janë vrarë, 10 janë dënuar me vdekje dhe 3 janë burgosur. Në 101 vjet shtet

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:42.551Z

Mes Amerikes dhe Shqiperise

Gazetari dhe shkrimtari Ilir Ikonomi, autor i librave "Faik Konica - Jeta ne Uashington", si edhe “Pavarësia – Udhëtimi i paharruar i Ismail Qemalit” ishte i ftuar në “Revistën Televizive të Mbrëmjes” ku ka folur për librin e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:10.745Z

Ku isha në vigjilje të pavarësisë

Për herë të parë/ Një letër e Eqrem Bej Vlorës e cila jep vendodhjen, lëvizjen dhe orët e fundit të pregatitjes së shpalljes së pavarësisë. Kush ishte sipas tij Ismail bej Vlora? Udhëtimi në Vjenë dhe këshillat e diplomacisë austriake Eqrem Bej Vlora i përgjigjet Mustafa Kr

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:45.779Z

Pse u sakrifikua Princ Vidi në Shqipëri?!

Është e njohur historia 6-mujore e qeverisjes së Shqipërisë nga princi gjerman Vilhelm Vid në periudhën 7 mars - 4 shtator 1914. Me konsensusin e Fuqive të Mëdha edhe për shtetin më të ri të Ballkanit, Shqipërinë, u caktua nj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:51.608Z

Tourenne: Zogu vrau Bajram Currin, Gurakuqin e Avni Rustemin

Mbi varre nisi të bjerë shi, një shi i dendur, që rrihte pjerrtas dhe që më ndoqi deri te pemët, si për të më përzënë. Nxitova deri te makina, duke u mbrojtur me kapelën time. Këmbët më zhyteshin në dheun e but

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:17.591Z

Agim Faja: “Origjina e botës”, njëbashkëbisedim me Eleni Laperin

TIRANE- E nderuar zonja Eleni! Kjo sa për fillim pasi më poshtë, nuk do të komunikojmë me “Ju” e “Ne”, por me “Unë” e “Ti”,  se jemi kolegë e kemi mbaruar të njëjtin institut, kemi të njëjtat

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:45.525Z

Lufta e Shkodrës, pleqtë e Shijakutrrëfejnë tradhtinë e Esadit

Fill pas shpalljes së Pavarësisë dhe formimit të Qeverisë së Përkohshme, u kërkua nga Evropa njohja e Pavarësisë. Këtë kërkesë të qeverisë e përkrahën menjëherë Austria dhe Italia, natyrisht për

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama