Rezultate te kerkimit per termin: +Ese

Meta: total 1000 / total_found 1371 / time 0.000 / keyword[0] ese / docs[0] 1371 / hits[0] 1704 /
Ema Andrea: Duhet me ditë me e dashtë Teatrin, çdo ditë
  • 2019-03-27

Ema Andrea: Duhet me ditë me e dashtë Teatrin, çdo ditë

Teatri nuk është “loje shpiash”, ku fqinjët mblidhen me pi kafe e me “vra” kohën, nuk është mjet deliri e famë “te lagja jone, nuk është gare, “kush ja hipën më shumë” ! Teatri nuk kërkon pushtet sepse ka lind prej vetes, e ka pushtetin e ndërg

«Territoret e shpirtit»
  • 2019-02-12

«Territoret e shpirtit»

(Në vend të parathënies) I dashur Luan, Libri yt «Territoret e shpirtit» është një mënyrë për të vazhduar fillin e ndërprerë të bashkëpunimin tonë të vjetër. Më 2001, unë botova librin tënd dy-gjuhësh «Mbulomëni me një copëz qiell», mbi dramën e emigrantëve dhe të mër

Zgjidhje të mira për Vitin e Ri? Disa janë të arritshme
  • 2019-01-04

Zgjidhje të mira për Vitin e Ri? Disa janë të arritshme

Një vështrim i shkurtër i gjërave për të bërë në vitin 2019, për veten dhe të tjerët Dikur ishin shumë në modë: në listën e gjërave të mira për tu bërë në Vitin e Ri renditen shumë dëshira, si për shembull: si të ndjekim rregullisht palestrën, të mësojmë anglisht më m

Publikohet libri më i ri i Ismail Kadaresë
  • 2018-11-16

Publikohet libri më i ri i Ismail Kadaresë

Kur sunduesit grinden është libri më i ri i shkrimtarit Ismail Kadare i cili sot ka dalë në librari nga Onufri. Shkrimtari do të jetë vetë i pranishëm në Panairin e 21 të Librit sot për të nënshkruar autografe për lexuesin. Libri është një ese e gjatë rreth misterit të telefonimi

U akuzua për plagjiaturë, jep dorëheqjen zv/ ministri i Arsimit
  • 2018-10-19

U akuzua për plagjiaturë, jep dorëheqjen zv/ ministri i Arsimit

Zv/ Ministri i Arsimit, Ervin Demo ka dhënë sot dorëheqjen nga detyra. Gjatë 10 ditëve të fundit në median online është shkruar se ai ka vjedhur punimin shkencor. Pas kritikave të ashpra ndaj tij për plagjiature, Demo sot vendosi të largohet nga dikasteri i arsimit. Pretendimi ka ardhur

Klod Dyran, historia e një burri të jashtëzakonshëm
  • 2018-09-30

Klod Dyran, historia e një burri të jashtëzakonshëm

Luan Rama Claude Durand (Klod Dyran), iku tepër herët nga kjo botë kur ndërkohë e kishte lënë fushën e botimeve dhe ishte hedhur në botën e shkrimit, në pasionin e tij të parë, shkrimin e romaneve, eseve dhe të teksteve historike, si Isha numri Një, Agjenti i Solzhenicinit, Pavioni i

No Pic available
  • 2018-09-19

Maks Velo: Trebeshina dhe Arshi Pipa bashkëpunëtor të Sigurimit

Maks Velo e quan Arshi Pipën një njeri që bashkëpunoi me Sigurimin e Shtetit. Në librin Jetë paralele, me autor Alda Bardhylin, i pyetur nga gazetarja mbi letërsinë e shkruar nga autorët që jetuan burgjet komuniste, ai flet me rezerva për Kasem Trebeshinën dhe Arshi Pipën duke lënë t