Rezultate te kerkimit per termin: +Euripidi

Meta: total 89 / total_found 89 / time 0.000 / keyword[0] euripidi / docs[0] 89 / hits[0] 137 /
Kur arti zbuste turmat (Foto)
  • 2018-09-25

Kur arti zbuste turmat (Foto)

Ollga Shuraja do ti bashkohej thirrjes së Ministrisë së Shtypit dhe Propagandës e Kulturës Popullore për aktorë të rinj më 17 maj të vitit 1945. Pasi kishte provuar Luftën Nacionalçlirimtare si partizane, ajo kërkon një tjetër sfidë në jetën e saj teatrin. Emri i saj është i pari

Rikthehet Festivali Mbarëkombëtar i Teatrit
  • 2018-09-24

Rikthehet Festivali Mbarëkombëtar i Teatrit

Rikthehet Festivali Mbarëkombëtar i Teatrit, ngjarja më e rëndësishme teatrore e vitit, me pjesëmarrjen e 14 trupave nga Shqipëria, Kosova, Mali i Zi dhe Maqedonia. Festivali hapi siparin me shfaqjen TAG me regji të Andia Xhungës dhe autor Bashkim Hoxhën në skenën e re të ArtTurbina. M

Një histori e Teatrit Kombëtar
  • 2018-05-30

Një histori e Teatrit Kombëtar

Institucioni teatror më i rëndësishmi i Shqipërisë, një nga vlerat sublime të kulturës shqiptare, gjithashtu një shkollë e artit teatror kombëtar; në terma poetikë, një tempull dhe vatër e rëndësishme artistike në mbarë hapësirën shqiptare. Ndodhet në rrugën Dëshmorët e Komb

Cila është historia e Teatrit Kombëtar?
  • 2018-03-22

Cila është historia e Teatrit Kombëtar?

Institucioni teatror më i rëndësishmi i Shqipërisë, një nga vlerat sublime të kulturës shqiptare, gjithashtu një shkollë e artit teatror kombëtar; në terma poetikë, një tempull dhe vatër e rëndësishme artistike në mbarë hapësirën shqiptare. Ndodhet në rrugën Dëshmorët e Komb

Roza Anagnosti, tronditëse tek Medea
  • 2018-02-09

Roza Anagnosti, tronditëse tek Medea

Aktorja e njohur Roza Anagnosti duket tronditëse në rolin e saj tek Medea. Vepra nën regjinë e Dhimitri Milonais kthen në skenë aktorë si , Ahmet Pasha, Viktor Zhusti, Alfred Trebicka, Adriana Tolka, Kristian Koroveshi, etj. Kjo vepër e rikthen Anagnostin në teatër pas një kohe të gjatë

Luiza Xhuvani rikthehet me rolin tragjik të Medeas
  • 2018-01-26

Luiza Xhuvani rikthehet me rolin tragjik të Medeas

Luiza Xhuvani do rikthehet në skenën e Teatrit Eksperimental Kujtim Spahivogli si Medea. Gruaja e tragjedisë greke do të vijë nën intepretimin e Xhuvanit, për të mishëruar tragjedinë që I flet ende kohëve të sotme. Nën regjinë e Dhimitri Milonais në këtë vepër do të intepretojnë

Berisha e Meta thirrën me urgjencë Meidanin nga Pogradeci për një qeveri të re, por harruan një gjë.
  • 2016-08-22

Berisha e Meta thirrën me urgjencë Meidanin nga Pogradeci për një qeveri të re, por harruan një gjë.

Nga Spartak Ngjela Vjen një moment kur politika ka një rregull strikt: ti duhet te zgjedhësh midis shkatërrimit dhe të pakëndshmes. Korrupsioni shqiptar politik, në luftën disa mujore politike me Amerikën, i shkoi deri në fund rrugës së vetëshkatërrimit të tij. l Është dhjetëdit