Rezultate te kerkimit per termin: +Evropn +Perndimore

Total: 27
No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:45.508Z

Honeymoons merr mimin e Juris n Festivalin e Francs

Historia e Muajt e mjaltit q vendoset n Shqiprin dhe Serbin e ditve tona, ka marr nj tjetr mim n nj tjetr festival jasht vendit. Vlersimi q i sht dhn nga juria sht pikrisht mimi i Juris n Festivalin Les Arcs t Francs. Ky sht i disati mim q merr ky film n festivale ndrkombtare ku ka marr pjes. N t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.847Z

Tuberkulozi n Evrop, do ore 49 raste t reja dhe 7 t vdekur

do or n rajonin e Europs 49 njerz diagnostikohen me tuberkuloz (TB) dhe shtat t tjer vdesin prej tij, sipas raportit t fundit t Organizats Botrore t Shndetsis (OBSH). Sipas ksaj organizate, dy vite m par kishte rreth 9.2 milion raste t reja dhe 1.7 milion vdekje nga TB n mbar botn. Kto shifra prfshi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:12.234Z

Një gur i ri themeli në historinë e NATO-s

Ka ardhur prej kohsh momenti q NATO-ja t'i caktoj vetes parime t reja baz pr angazhimin. Aleanca sht zhvilluar n dhjet vjett e fundit n 28 antar me interesa dhe mundsi ushtarake shum t ndryshme. Strategjia e vjetr e vitit 1999 nuk mban parasysh sa duhet as rrezikun prej terrorizmit, as ambiciet pr

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:17.790Z

Absurditeti i vizitës së Basescu-t

Zoti Basescu, njih pavarësinë e Kosovës! M hert kt muaj, Presidenti i Rumanis, zoti Traian Basescu, bri nj vizit njditore n Shqipri ku u takua me udhheqs t shtetit dhe t qeveris shqiptare. N pamje t par kjo vizit e udhheqsit rumun u duk shum e ftoht nga takimet q ai pati m zyrt

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:15.478Z

Rezultati i zgjedhjeve u përgjigjet tendencave evropiane

Pas zgjedhjeve parlamentare n Holand, pr her t par pas gati 100 vjetsh liberalt po bhen prsri partia m e fort. Rezultati i zgjedhjeve thellon edhe m shum nj tendenc t zhvillimeve politike n Evrop. Ishte kryesisht kriza ekonomike, jo armiqsia ndaj t huajve, q solli ndryshimin e qeveris n Holand. Zg

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.870Z

Nga lufta e ftoht n luftn e nxeht

Qe lufta e ftoht q pr pes dekada me rradh ndau Rusin me Perndimin. Por pas viteve nntdhjet do gj mori nj rrjedh tjetr. Lufta e ftoht prfundoi dhe filloi epoka e pax-americana. Nga sistemi dypolar gjeopolitika botrore kaloi n at unipolar. Por n politikn botrore do gj, q nga vitet nntdhjet ka qen shum

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:23.278Z

Ankaraja përpiqet të tregojë forcën e vet politike në rajon

Ende nuk sht e qart se cili do t jet fati i prpjekjeve t Turqis pr t hyr n Bashkimin Evropian, me gjith fillimin e takimeve me zyrtar t Bashkimit Evropian n Stamboll kt muaj. Por e ardhmja e pasigurt e Turqis si fuqi evropiane nuk po e ndalon Ankaran q t tregoj forcn e vet politike n rajon. Skena

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama