Rezultate te kerkimit per termin: +Evrops +Juglindore

Meta: total 63 / total_found 63 / time 0.000 / keyword[0] evrops / docs[0] 483 / hits[0] 681 / keyword[1] juglindore / docs[1] 10535 / hits[1] 14563 /
Prend Doçi-Abati i Mirditës
  • 2013-07-12

Prend Doçi-Abati i Mirditës

nj nga burrat m t par t kombit ton At Gjergj Fishta Vijon nga numri i kaluar Nga Albana Lifschin Melyshi Me pushk e me pen Ata q e kan njohur abat Doçin, kan prcjell n breza portretin e njeriut t mbyllur, t paepur dhe njkohsisht shum inteligjent dhe largpams. At Prend Doçi kishte luftuar me arm n

No Pic available
  • 2010-08-29

Kriza, Berisha: Ka hapësira për zgjidhjen

Kryeministri Sali Berisha deklaroi qe nga Salszburgu i Austrise ku ndodhet per nje vizite se prsa i perket situats politike n vend, ekzistojn hapsira shum t mira n prputhje me Kushtetutn dhe ligjin pr t gjetur nj zgjidhje t prbashkt t problemeve, n mnyr q t sigurohet arritja e plot e standardeve n

No Pic available
  • 2010-08-29

Berisha: Viena garanton mbështetjen për integrimin

Kryeministri Berisha ka marr mbshtetjen e Viens zyrtare pr mbshtetjen e plot t proceseve integruese t Shqipris. Garancia, kreut t qeveris shqiptare, i sht dhn nga homologu i tij, kancelari austriak Verner Fajman, gjat nj takimi t zhvilluar mes tyre n Salsburg, ku mori pjes n takimin e kryeministrave

Westerwelle: Harta e Europës Juglindore, e përmbyllur
  • 2010-08-26

Westerwelle: Harta e Europës Juglindore, e përmbyllur

Shefi i diplomacis gjermane Guido Westerwelle ka qene i prere ne qendrimet e tij per autoritetet serbe kur deklaruar sot n Beograd se “harta gjeografike e Evrops Juglindore sht e vizatuar dhe e prmbyllur”. Ai po ashtu ka thn se ka gjasa pr biseda direkte midis Prishtins dhe Beogradit, po

No Pic available
  • 2010-08-18

GJND, Gjermania e Austria, vlerësime diplomacisë shqiptare

Pas mendimit kshillimor t Gjykats Ndrkombtare t Drejtsis pr ligjshmrin e pavarsis s Kosovs, ku u gjykua se shpallja e njanshme e saj nuk binte ndesh me t drejtn ndrkombtare, zvendskryeministri, njhersh ministri i Punve t Jashtme, Ilir Meta, ka marr disa mesazhe falnderimi nga hom

No Pic available
  • 2010-08-07

Kryeministri: 5 miliardë lekë investime në Himarë

Kryeministri Sali Berisha edhe kt vit ka zgjedhur bregdetin e Jugut pr tpushimet e tij, por prsri pa u shkputur nga prurimi i veprave infrastrukturore. Ndalesa e radhs ishte n Pilur t Himars, ku ai pruroi lotin e par prej 4 km q do t lidh Pilurin me detin, me vler 45 milion lek.

No Pic available
  • 2010-07-27

Zbatimi i projekteve, Berisha - Tritto: Konsorcium ndërkombëtar

N tryezn e Kryeministrit Berisha mbrrin ideja e krijimit t nj konsorciumi ndrkombtar mbi baza qeveritare dhe joqeveritare pr t krijuar dhe zbatuar projekte dhe bashkpunime n zhvillimin e ekonomis dhe bioekonomis, sigurin e njerzve dhe t vendit, teknologjin inovative, strategjit s