Rezultate te kerkimit per termin: +Fadeta

Meta: total 12 / total_found 12 / time 0.000 / keyword[0] fadeta / docs[0] 12 / hits[0] 12 /
Skënder Selimi, vallëzimi i fundit drejt qiejve
  • 2015-09-17

Skënder Selimi, vallëzimi i fundit drejt qiejve

Është ndarë nga jeta baletmaestri Skënder Selimi. Një nga koreografët e parë dhe një ndër krijuesit e baletit klasik, i cili vuri bazat dhe konceptet profesionale në Shqipëri. Mjeshtri i Madh, ndër studiuesit e rrallë e cilësorë të folklorit koreografik e problemeve të koreografis

Homazhe në nderim të mjeshtrit të madh të kërcimit shqiptar, Prof.Dr. Skënder Selimi
  • 2015-09-17

Homazhe në nderim të mjeshtrit të madh të kërcimit shqiptar, Prof.Dr. Skënder Selimi

TIRANË, 16 Shtator/ATSH/.- Miq, të afërm, njerëz të njohur të botës së artit e jo vetëm zhvilluan homazhe sot në nderim të koreografit të parë Prof. Dr. Skënder Selimi, i cili ndërroi jetë mbrëmjen e djeshme në moshë 82 vjeçare.Rektori i Univeristetit të Arteve, Petrit Malaj në

Ndahet nga jeta mjeshtri i madh i kërcimit shqiptar, Prof.Dr. Skënder Selimi
  • 2015-09-16

Ndahet nga jeta mjeshtri i madh i kërcimit shqiptar, Prof.Dr. Skënder Selimi

TIRANË, 16 Shtator/ATSH/.- Koreografi i parë dhe një nga krijuesit e baletit klasik, i cili vuri bazat dhe konceptet profesionalë në Shqipëri, Prof. Dr. Skënder Selim ndërroi jetë mbrëmjen e djeshme në moshën 82 vjeçare.Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro në një postim në rrjetin s

No Pic available
  • 2013-01-01

Ndërron jetë koreografi i njohur Faruk Koka

Koreografi i mirënjohur Faruk Koka, një nga pionerët e artit profesionist të koreografisë shqiptare si valltar popullor dhe klasik ndërroi jetë sot në moshën 78 vjeçare.Faruk Koka, i cili rrjedh nga një familje patriotike dhe intelektuale, lin

No Pic available
  • 2012-05-18

Shuhet artisti bazal i skenes, Agron Aliaj

Shuhet ne moshen 79-vjecare, dy muaj pasi u aksidentua ne qender te Tiranes, koreografi i njohur, ish-udheheqesi artistik i disa shfaqjeve ne Teatrin e Operes dhe Baletit, Agron Aliaj. Ngjarja ndodhi me 7 mars kur artisti i njohur u perplas nga nje makine qe levizte me shpejtesi, ne kohen qe sapo ki

Violina e thyer, projekti-amanet i Agron Alisë
  • 2012-05-18

Violina e thyer, projekti-amanet i Agron Alisë

Agron Aliaj dhe balerina Enada Hoxha. Fotografia na është vënë në dispozicion nga balerina, e cila e kujton këtë seancë fotografike, si një nga kujtimet më të bukura dhe të fundit me profesorin e saj Qysh ditën e aksidentit fatal, më shumë se dy muaj më parë, gati të gjithë u për

No Pic available
  • 2012-02-17

Vilhelm Konjari, balerini veteran i skenes shqiptare Nga Llaqi Nako

Dje u keput edhe nje fryme e lodhur si te ishte nje petale e shkundur nga gonxhja e jetes. Ky ishte Vilhelm Konjari veteran dhe solisti i baletit te Teatrit Kombetar te Operes dhe Baletit. E ndjeva si nevoje te brendshme per te shprehur disa opinione modeste per kete artist te skenes i cili ia kusht