Rezultate te kerkimit per termin: +Faik +Konics

Total: 0
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:10.483Z

Faik Konica: Albania 101 : Shkruan çdo gjë

Pas 101 vjetësh përsëritet historia, ashtu siç e ka lënë trashëgim Faik Konica, mbesat e tij janë kujtuar ta mbledhin revistën që pati jetë vetëm 13 vite Nj libr luksoz, i dendur, me ngjyr purpur shkruan n grma t arta mbi; “Albania” e Faik Konics, vit i par

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.871Z

Faik Konica ose Ironia e Pafuqis

Kujtesa letrare q sht e prjetshme, neutrale dhe s kndejmi e pamshir me autort dhe veprat e shkruara prgjat gjith historis s shkrimit, e ka nj huq: ajo prjashton duzina krijuesish, shpesh her t vlersuar pr kohn, edukonjs, patriot, veprimtar t dobishm shtjesh kauzale. Kjo sepse kodi i Kujtess letr

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:10.483Z

Të këmbejmë mendime me Konicën

Nj emr i madh si ai i Faik Konics sht motivi q mbledh n kt godin ku dikur ka qen vendosur Lidhja e Shqiptarve dhe Artistve t Shqipris dhe sot Ministria e Turizmit, Kulturs, Rinis dhe Sporteve, pr t promovuar nj ndr botimet m interesante t realizuar n kto vite; Prmbledhja e numrav

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.338Z

Nj porosi e kohs

Sigurisht, edhe episodit s apolitikve pro-helen do i vij The end-i. Si duket misionart e t lapalangjozuarve akoma nuk kan arritur ta kuptojn dot se: Shqiptari sha pul t ngordhur dhe se shum shpejt i zbulon konspiracionet qllimkqija. Sado q shpesh kemi qen e jemi - tolerant ndaj deprtimit t t huajve

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:46.955Z

Prend Doçi-Abati i Mirditës

nj nga burrat m t par t kombit ton At Gjergj Fishta Vijon nga numri i kaluar Nga Albana Lifschin Melyshi Me pushk e me pen Ata q e kan njohur abat Doçin, kan prcjell n breza portretin e njeriut t mbyllur, t paepur dhe njkohsisht shum inteligjent dhe largpams. At Prend Doçi kishte luftuar me arm n

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:11.745Z

Berisha, apel Ramës: Mos përçmo elitën, por kërkoji falje

Elita nuk kërkon leje ndërtimi, por integrim Kryeministri Sali Berisha i bri dje thirrje kryesocialistit Edi Rama q t’i krkoj falje publike elits s kombit, pas etiketimevendaj nj numri t madh intelektualsh, artistsh, figurash shqiptare, t cilt reaguan ndaj grevs s uris. Gj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.855Z

Libri i Nasho Jorgaqit pr jetn e Fan Nolit

Etja e shqiptarve pr tu njohur me figurn e Nolit sht e jashtezakonshme, e rrall dhe kuptimplot. Pr kt gj, un mund t flas nga prvoja ime personale. Her pas here, takoj bashkatdhetar t cilt, duke ditur se un u njoha nga afr me Nolin kur banoja n Boston, m luten tu flas pr kujtimet e mia pr Nolin. Duan

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama