Rezultate te kerkimit per termin: +Faik +Konica

Total: 1110
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:57.503Z

Faik Konica, ashtu si nuk e kemi njohur

SHKRUAN: Aida Tuci 16-04-2011 11:53Askush nga njerëzit e trupit diplomatik në Uashington, nuk është më i njohur dhe më i pëlqyer se Faik Konica, Ministër i Shqipërisë- kështu shkruan më 1 prill të vitit 1934 “Uashington Post”. Ilir Ikonomi, gazetari i ‘Zërit të Amerikës’ ka

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:57.094Z

Faik Konica pak me afer

Koha gjate se ciles Faik Konica perfaqesoi Shqiperine e Zogut ne Uashington 1926-1939 e deri sa vdiq me 1942 eshte kapur ne nje biografi intime nga autori Iliri Ikonomi. Gazetari i Zerit te Amerikes ne Uashington eshte bazuar ne arkivat amerikane britanike dhe shqiptare material qe hedh drite ne mar

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:18.825Z

Kur Faik bej Konica i bënte një pyetje grekëve

Po bëj dhe unë pyetjen që drejton i madhi Konica*: Po i drejtoj tani një pyetje grekëve të zgjuar dhe që dinë të thellohen: A pandehin ata se këto intriga foshnjarake kundër unitetit kombëtar shqiptar janë të tilla që i shërbejnë interesave të Greqisë? Nga Faik Konica Shqipëri

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:41.103Z

Përfundon ndërtimi i rrugës Faik Konica, do shërbejë si pedonale dhe për panaire

Nga një rrugë e lënë në harresë dhe ku mbizotëronte balta dhe pluhuri, tashmë segmenti që lidh stadiumin Qemal Stafa me Fakultetin e Gjeologjisë është kthyer në një nga rrugët më të bukura të Tiranës, e cila shërben edhe si pedonale. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veli

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:27.305Z

Faik Konica: Ca këshilla mbi artin e shkrimit

Si shkruanin paraardhësit Nga Faik Konica Botuar më 1897 Erdhi më në fund edhe për gjuhën shqipe koha e lulëzimit. Kohë e lumtur, kohë e bukur, kohë plot me shpresë! Qofshin të paharruara për jetë në kujtim të kombit, emrat e S. H. Frashërit dhe N. H. Frashërit, e Kristoforidhit, P

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:35.979Z

Pse Faik Konica refuzoi Kongresin e Manastirit?

Naum Prifti Asnjë nga alfabetet e gjuhëve të tjera nuk u përshtatej plotësisht fonemave shqipe, çka i shty dijetarët e shkrimtarët tanë të nisin përpjekjet për të hartuar alfabete origjinale. Më i hershmi deri tani, njihet alfabeti i Theodhor Haxhifilipit, përndryshe i Dhaskal Todrit

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.871Z

Faik Konica ose Ironia e Pafuqis

Kujtesa letrare q sht e prjetshme, neutrale dhe s kndejmi e pamshir me autort dhe veprat e shkruara prgjat gjith historis s shkrimit, e ka nj huq: ajo prjashton duzina krijuesish, shpesh her t vlersuar pr kohn, edukonjs, patriot, veprimtar t dobishm shtjesh kauzale. Kjo sepse kodi i Kujtess letr

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama