Rezultate te kerkimit per termin: +Fan +Nolit

Total: 853
No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:55.412Z

Konkurs për bustin e Fan Nolit

Për të përjetësuar figurën e shquar kombëtare të Fan Nolit, i cili do të vendoset në qytetin Ibrik Tepe- Turqi, Galeria Kombëtare e Arteve në Tiranë, në mbështetje të Urdhrit të Ministrisë së Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve shpall konkursin kombëtar për realizimin në s

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:41.124Z

Një foto e rrallë e Fan Nolit

Një foto e rrallë e Fan Nolit në moshën 58 vjeçare është blerë në Ebay nga gazetari i Zerit të Amerikës dhe studiuesi Ilir Ikonomi. Në postimin në facebook ai thotë se fotoja mban datën 7 dhjetor 1940 dhe është bërë në Boston nga një gazetar amerikan. Noli bënte një jetë t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:48.119Z

Tufa kundër Fan Nolit: Përkthimet e tij duhen ripërkthyer

Share Shkrimtari dhe përkthyesi Agron Tufa ka thyer një tabu. Në një intervistë për suplementin Milosao të Gazetës Shqiptare ka shpallur se përkthimet e Fan Nolit duhen riparë, ripërkthyer, për të shpëtuar kështu nga një radhë folklorizmash e ideologjizmash q

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:53.873Z

Bumçi përuron bustin e Fan Nolit

Është një nga figurat më të shquara shqiptare edhe pse nuk ka lindur në vendin e shqiponjave. Dhe për të kujtuar 130 vjetorin e lindjes së Fan Nolit, në qytetin e tij të lindjes Ibrik Tepe të Turqisë, ministri i Kulturës Rinis&eum

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:48.842Z

Busti i Fan Nolit vendoset në Kishën Shën Mëria në Elbasan

Në një ceremoni sa atdhetare aq edhe besimtare është vendosur në altarin e Kishës Shën Mëria në Elbasan busti i kryepeshkopit të përjetshëm të ortodoksisë shqiptare Fan Noli. Vendosja e këtij busti  realizuar nga skulptori Idriz Balani u realizua në   kuadër të 100 vjetorit t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:01.318Z

Shpallet busti fitues i Fan Nolit

14/03/2010 Do të vendoset në Turqi Galeria Kombëtare e Arteve ka vendosur të shpallë fitues mbi konkursin e hapur për bustin më të mirë të Fan Nolit, skulpturën e Andrea Demçes. Bordi i drejtuar nga Rubens Shima e ka cilësuar punimin më të mirë për bustin që do të vendoset në Ib

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:54.764Z

Galeria e Arteve shpall konkurs për bustin e Fan Nolit

TIRANE-Për të përjetësuar figurën e shquar kombëtare të Fan Nolit, i cili do të vendoset në qytetin Ibrik Tepe- Turqi, Galeria Kombëtare e Arteve në Tiranë, në mbështetje të Urdhrit të Ministrisë së Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve shpall konkursin kombëtar për realizimi

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama