Rezultate te kerkimit per termin: +Federatn +Jugosllave

Meta: total 7 / total_found 7 / time 0.000 / keyword[0] federatn / docs[0] 27 / hits[0] 34 / keyword[1] jugosllave / docs[1] 3899 / hits[1] 5750 /
Turk: Mos prisni vendim nga GJND
  • 2009-12-14

Turk: Mos prisni vendim nga GJND

Presidenti i Sllovenis, Danilo Turk ka porositur aleatt e Serbis q mos t presin ndonj vendim nga Gjykata Ndrkombtare e Drejtsis, e cila po shqyrton krkesn e Beogradit rreth ligjshmris s shpalljes s pavarsis s Kosovs. Turk, i cili sht profesor i t drejts ndrkombtare, n nj intervist pr gazetn serbe

Oluja Kroate
  • 2009-12-08

Oluja Kroate

"…Me Kushtetutn e vitit 1974, Kosova ishte njsi federale dhe kishte shum atribute shtetrore. Andreja Metelko Zgombiq …" Shteti kroat u ka dhn t hnn nj goditje t fuqishme argumenteve t Serbis dhe aleatve t saj n Gjyk

No Pic available
  • 2008-11-01

Rilindja kombtare

Viti 1981 n Kosov n historin m t re do t mbetet si vit i rilindjes kombtare t fund shekullit XX t shqiptarve t Kosovs n veanti, por edhe t shqiptarve n ish Jugosllavi n prgjithsi. Ky vit shnoi nj kthes t madhe n ndjenjat tona t athershme rinore dhe na frymzoi dhe inspiroi pa mas pr shtjen kombwta

No Pic available
  • 2008-11-01

Pavarsia e Kosovs kusht pr paqen n Ballkan

I nderuar zoti President I nderuar zoti Sekretar i Prgjithshm Shklqesi, Zonja dhe zotrinj, M lejoni zoti President t`ju prgzoj pr zgjedhjen tuaj si President i sesionit t 62-t t Asambles s Kombeve t Bashkuara dhe t`ju uroj suksese n kt detyr vrtet t rndsishme. Dshiroj t falnderoj gjithashtu P

No Pic available
  • 2008-11-01

E drejta ndrkombtare dhe pavarsia e Kosovs

Beogradi pr nj periudh t gjat sht krejtsisht e pamundur t ndryshoj. M dat 27 gusht 2006, n Kuvend miratoi me 186 vota pro dhe 23 abstenime mocionin e Qeveris, sipas s cilit Kosova sht pjes e shtetit Serb dhe prfshihet n sovranitetin e saj, gj e cila u sanksionua n Kushtetutn e re t saj. Edhe pse Kos

No Pic available
  • 2008-11-01

E drejta ndrkombtare dhe pavarsia e Kosovs

Beogradi pr nj periudh t gjat sht krejtsisht e pamundur t ndryshoj. M dat 27 gusht 2006, n Kuvend miratoi me 186 vota pro dhe 23 abstenime mocionin e Qeveris, sipas s cilit Kosova sht pjes e shtetit Serb dhe prfshihet n sovranitetin e saj, gj e cila u sanksionua n Kushtetutn e re t saj. Edhe ps

No Pic available
  • 2008-11-01

Historiku i TPI-s nga Milloshevii e deri tek polict...

Gjykata Penale pr ish-Jugosllavin (TPI) sht krijuar n maj 1993 nga Kshilli i Sigurimit t OKB-s me qllim ndjekjen e personave t akuzuar pr shkelje t rnda t t drejts ndrkombtare humanitare q prej 1991 n ish-federatn jugosllave. Ajo funksionon sipas rregullave t procedurs dhe t provs q i ka hartuar